Ministar ocenjuje da je Centralnoevropski ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) dostigao svoj maksimum, te da se mora menjati kako bi se olakšala trgovina među zemljama regiona.
Cilj predloga srpske strane, kaže Ljajić, je da se izbegne dosadašnja praksa da jedna zemlja blokira drugu prilikom glasanja o važnim sporazumima.
Objašnjava da sve zemlje regiona, članice CEFTA, zajedno imaju udeo izvoza u BDP-u u visini od 26 odsto, a Srbija, kaže, ima najveće učešće od svih zemalja CEFTA, od oko 40 odsto.
Ljajić probleme u ovoj organizaciji ilustruje podatkom da samo između Beograda i Prištine postoji 21 carinska barijera, te da je zarad protoka roba i usluga neophodno menjati način rešavanja sporova u CEFTA.
"CEFTA je dostigla maksimum i mora da se ide korak više od toga da se građanima olakša trgovina ili će ova organizacija početi da stagnira. Mora i da se promeni način rešavanja sporova u njoj i sledeće nedelje ćemo o tome razgovarati na panelima u Beogradu", kaže Ljajić.
On objašnjava da sve članice CEFTA načelno podržavaju stav Beograda, ali da je potrebno i da se dogovor o načinu glasanja izmeni i konkretizuje, te "stavi na papir".
"Nema druge šanse za ekonomski razvoj regiona ako ne udružimo tržišta prema trećim zemljama. Moramo da se oslobodimo politike. Ekonomija ne može da čeka da se politika dogovara", napominje Ljajić.
Nijedna zemlja koja ima manje od 10 miliona stanovnika, ne može da se ekonomski razvija ukoliko njen udeo izvoza u BDP-u nije najmanje 50 odsto, ističe Ljajić.
Podaci Svetske trgovinske organizacije (STO) takođe pokazuju da je 75 odsto povećan izvoz među svim zemljama CEFTA u odnosu na pre deset godina kada je sporazum potpisan, napominje Ljajić.
CEFTA nedelja održava se od 21. do 24. novembra u Beogradu, a na panelima će govoriti ministri trgovine regiona i ekonomski eksperti, kako bi se odlučilo u kom smeru dalje treba da funkcioniše ova organizacija te kako da se reše postojeći sporovi među članicama.
Komentari 1
?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar