U nesrećama poginulo 607 građana, više od 20.000 povređenih

Prošle godine je 607 umrlo u saobraćajnim nesrećama u Srbiji, a oko 20.400 ljudi je povređeno.
U nesrećama poginulo 607 građana, više od 20.000 povređenih
Foto: Pixabay
Direktor policije Vladimir Rebić rekao je povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda da je i ovo momenat da se zapitamo da li smo svi i koliko učinili da se poboljšaju uslovi i sveukupan ambijent koji će poboljšati bezebednost sapobraćaja ali u tom smislu.
 
Dodao je da je broj poginulih i povređenih manji nego što je bio prethodnih godina, ali da niko ne može biti zadovoljan dok postoji ijedna žrtva saobraćajnih nesreća.
 
Izneo je podatak da je na putevima Srbije početkom 90-ih bilo i 2.000 žrtava, da bi se taj broj sada smanjio na oko 600 godišnje, ali još jednom ponovio da se sve radi i radiće se na tome da ta brojka pada i da ima sve manje poginulih i povređenih u tim nesrećama.
 
Rebić je rekao da MUP radi sve u svojoj nadležnosti u tom pravcu, napominjući da su poštrene kontole alkotestom, da se radi na smanjenju brzine u čemu je novina i merenje prosečne brzine na autoputevima, a da se napori ulažu i na obavezno vezivanje pojaseva, kako napred tako i putnika u vozilima koji seede na zadnjim sedištima.
 
Kako je rekao, svega oko pet odsto putnika vezuje "zadnji pojas", policija tu može da uradi jedan manji deo posla da se taj procenat poveća, a da je u tom pogledu potrebna i veća edukacija i pomoć svih nadležnih institucija, organizacija, medija...
 
Direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Jasmina Milošević iznela je podatak da godišnje na putevima širom sveta pogine oko 1,5 milion ljudi, da se svakih šest sekundi desi jedna saobraćajna nezgoda, na svakih dva minuta život izgube tri osobe, na četiri jedno dete...
 
Ona je upozorila da su posledice za porodice žrtava saobraćajnih nesreća trajne i takođe ukazala da je potrebno da svi, institucije i pojedinci, učesnici u saobraćaju daju svoj doprinos kako bi se bezbednost povećala.
 
Milošević je navela da jeste manji broj žrtava, ali da se sve radi na tome da ih bude što manje i navela da je broj poginulih ove godine oko 520.
 
Istakla je da je broj žrtava mopedista smanjen za 17 odsto, biciklista 20 odsto, a autobusima za 71 odsto, mladih za devet i pešaka za tri, ali i istakla da će i dalje raditi na tome da se sve te crne statistike smanje.
 
Generalni sekretar Auto-moto saveza Srbije Predrag Đurđev naznačio je da je saobraćaj povezao svet, doprineo razvoju društva ali i naveo da to nosi i mnogo odgovornosti kako bi se ono što sa sobom nosi negativno svele na najmanju moguću meru.
 
Đurđev, koji je oca izgubio u saobraćajnoj nesreći kad je bio dete, takođe je upozorio na odgovornost svih, pojedinaca, nadležnih organa, institucija, društva i istakao šta sve mogu da urade kako bi se te crne brojke svele na najmanju moguću meru.
 
On je, govoreći o tome šta u AMSS preuzimaju u tom pravcu, najavio i početak akcije od ponedeljka 20. novembra i to pregleda tehničke ispravnosti vozila, uz poruku da je samo tehnički ispravno vozilo bezbedno vozilo.
  • LALA

    19.11.2017 14:54
    samo u Smrdiji
    Bahatost , nekultura , primitivnost , divljastvo , dokazivanje pred drugim kako superiorno vozimo , neces ti meni , ...
  • Optimista

    19.11.2017 14:45
    Nije lose ali bice bolje sa ovim kruznim tokovima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija