Antikorupcijski tim "tajno" kontrolisao 14 zdravstvenih ustanova
Kako piše "Blic", cilj je bio da se utvrdi pravo stanje tokom sprovođenja javnih nabavki male i velike vrednosti. Tim je kontrolisao i da li se namenski troši budžetski novac i sopstvena sredstva namenjena za kupovinu medicinske opreme i aparata.
U dve zdravstvene ustanove nedaleko od Beograda uočeni su veliki prometi između zdravstvenih ustanova i privatnih firmi koje se bave keteringom i pranjem veša. Privatna firma koja se bavi keteringom tri puta dnevno vozi hranu oko 100 kilometara do zdravstvene ustanove i iz tih razloga su uvećani troškovi za ishranu pacijenata.
Takođe, uočeni su nedostaci u dve opšte bolnice na teritoriji Srbije da se dnevno pere tona veša, a ugovor je sklopljen sa privatnom firmom. U dve zdravstvene ustanove utvrđeno je da se nesavesno troše sredstva tako što te ustanove iznajmljuju prostor i plaćaju ga 500 evra mesečno.
Ubrzo nakon što je saopšteno da je osnovan tim koji će se boriti protiv korupcije u zdravstvu, građani su počeli da šalju prijave - nekada protiv poznatih, a nekada protiv N.N. lica. Ovo je, kako je "Blicu" rečeno u Ministarstvu zdravlja, samo početak akcije.
"Izvršene su provere u određenim zdravstvenim ustanovama, identifikovani su lekari i medicinsko osoblje, izvršen uvid u medicinsku dokumentaciju i protokole i sugerisano je direktoru da se lekari i medicinsko osoblje koji su bili uključeni u lečenje pacijenta koji je podneo prijavu, pismeno izjasne o pregledu i postupcima prilikom pružanja medicinske pomoći", kaže za "Blic" predsednica Antikorupcijskog tima Vesna Dimitrijević.
Ukoliko se dokaže da su prijave osnovane i da su lekari i medicinsko osoblje kršili zakon, odnosno primali mito, ostaće bez posla.
Jedna pacijentkinja je podnela prijavu dva dana nakon intervencije protiv lekara i tehničara koji su joj tražili novac i dobili ga. Jedan od tehničara uhvaćen je dok je primao novac od pacijenta za uslugu.
"Medicinskom tehničaru je izrečeno upozorenje na postojanje razloga za otkaz. Sve prijave koje su dostavljene putem mejla se proveravaju bez odlaganja, a ukoliko nisu iz dalekokruga provera antikorupcijskog tima, prosleđuju se zdravstvenoj ili sanitarnoj inspekciji", navodi Dimitrijević.
Podsetimo, antikorupcijski tim formiran je početkom septembra pri Ministarstvu zdravlja. Tada je najavljeno da će zadatak petočlanog tima između ostalog biti da proveri liste čekanja kao i povezanost medicinskih radnika u državnim ustanovama sa kolegama u privatnoj praksi da bi se ustanovilo da li postoji slanje pacijenata u privatnu kliniku ili laboratoriju, odnosno da li se namešta posao privatnim ordinacijama i bolnicama. Takođe je najavljeno da će provere biti pojačane i kada je reč o privatnim ordinacijama gde se bez ispunjenih neophodnih uslova za rad obavljaju hirurške intervencije u totalnoj anesteziji ili gde medicinski aparati nemaju potrebne sertifikate.
Tada su u Ministarstvu apelovali na građane i pacijente da im se obrate u slučaju da im neko traži mito, a u Komisiji naglasili da niko ne treba da se plaši revanšizma jer će se Ministarstvo pobrinuti za nastavak lečenja pacijenta.
Koja je još uloga ovog tela, možete pročitati OVDE.
Komentari 2
Nervirach
trlababalan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar