Zavod za udžbenike u gubitku od 146 miliona dinara

Javno preduzeće Zavod za udžbenike u prvih devet meseci ove godine zabeležilo je gubitak od 146 miliona dinara, dok je plan za isti period bio profit od 3,8 miliona.
Zavod za udžbenike u gubitku od 146 miliona dinara
Foto: Pixabay

Kako piše "Danas", ovako je nastavljeno gubitaško poslovanje ovog preduzeća od lane, a prema svemu sudeći neminovno je najmanje i u sledeće dve godine. Za loš rezultat zaslužna je pre svega slaba prodaja udžbenika koja je iznosila 291 milion dinara, što je tek 72 odsto od planiranog.

Zavod iz godine u godinu smanjuje prihode od prodaje udžbenika. Tako su poslovni prihodi u 2016. godini iznosili 414 miliona, a u 2015. godini 567 miliona dinara. To se i te kako odrazilo na krajnji rezultat ovog nekada monopolskog izdavača školskih knjiga, pa je prošlu godinu završio sa gubitkom od 151 milion dinara, koji će po svoj prilici biti još veći ove godine. Stvari se neće promeniti u naredne dve godine dok se ne promeni Zakon o udžbenicima i ne napravi novi katalog odobrenih udžbenika.

"U naredne dve godine prema važećem Zakonu o udžbenicima i važećem katalogu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod ne može očekivati veći obim prodaje svojih udžbenika", navodi se u objašnjenju rezultata.

Prema Zakonu o udžbenicima, naslovi koje su škole odabrale za školsku 2016/17. godinu važe i dve naredne, a podaci Ministarstva prosvete pokazuju da je državni izdavač osvojio oko 13 odsto tržišta u Srbiji, plasiravši se na treću poziciju, iza Kleta i Logosa.

Zakon iz 2016. ostavio je mnoge izdavačke kuće van tržišta, uvođenjem cenzusa da u katalog odobrenih udžbenika ulaze samo naslovi za koje su se opredelile škole koje pohađa najmanje pet odsto učenika određene generacije. U slučaju da je nakon izjašnjavanja škola izabrano više od šest udžbenika sa procentom većim od pet odsto, u katalog ulazi šest prvoplasiranih.

Takvo ograničenje, van kataloga je ostavilo Zavodove udžbenike engleskog jezika za osnovnu školu (nakon izjašnjavanja škola zauzeo je sedmo mesto), zbog čega su se autori tih knjiga obraćali tadašnjem premijeru Aleksandru Vučiću, ministru prosvete Srđanu Verbiću i predsedniku Nacionalnog prosvetnog saveta Aleksandru Lipkovskom, zahtevom da nadležne ustanove "promene odluku o ukidanju domaćih udžbenika engleskog jezika".

U Zavodu se žale na neravnopravne uslove na tržištu u odnosu na ostale izdavače, kao i na skromnu prisutnost Zavodovih udžbenika u katalogu odobrenih udžbenika:

"Smatramo da Zavod kao jedina državna institucija od nacionalnog značaja zaslužuje da ima bolji tretman države i nadležnog ministarstva, koji su ga i osnovali, i bolje uslove poslovanja na tržištu", navode oni.

Opširnije o poslovanju ovog državnog zavoda možete pročitati OVDE.

  • Zivan

    19.11.2017 17:56
    Nije pohvalno za državnog izdavača da ne može da ponudi bolje udžbenike engleskog jezika, čim je trebalo da se dokažu u konkurenciji pokazali su koliko vrede...
  • Aleksandar V.

    19.11.2017 16:43
    Ja mislim da su kriva deca za ovaj gubitak, jer su pobegla iy drzave.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija