Kako navode u tom društvu, prolaznici na Jankovim barama bili su šokirani ogoljenim zemljištem i stotinama trupaca, panjeva i razbacanih grana na mestu gde se nalazi stoletna četinarska šuma, preneo je "Blic".
U Društvu za zaštitu ptica navode da se radi o šumi koja se nalazi u prvom stepenu zaštite, gde nije dozvoljena nikakva privredna delatnost.
"Prema nezvaničnim informacijama poslednjih meseci na više lokaliteta u nacionalnom parku 'Kopaonik' posečeno je preko 3.000 metara kubnih drveta i to od strane onih koji bi trebalo park da čuvaju", navode u DZPPS.
Kako kažu, do sada su na meti drvoseča najčešće bile šume u privatnom vlasništvu, ali je poslednjih godina sve učestalije pustošenje zaštićenih područja - rezervata i nacionalnih parkova.
Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica oštro osuđuju, kako navode, "grubo kršenje propisa od strane rukovodstva Nacionalnog parka.
"Nacionalni park Kopaonik je zarad brze materijalne koristi odlučio da poseče šume koje sa razlogom nisu eksploatisane decenijama", navodi još to društvo.
Zaštitari prtica navode da se su na ovaj način nestale mnoge zaštićene i ugrožene vrste kao što su lešnikar, crna žuna, gaćasta kukumavka i dugorepa sova.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije uputilo je protest nadležnom Ministarstvu za zaštitu životne sredine i rukovodstvu Nacionalnog parka "Kopaonik" sa zahtevom da im se hitno dostave informacije o ovom događaju.
Komentari 6
Osvajači razočarani
Odvuku stabla kući, da lično sačuvaju šumu... od nadolazećih osvajača.
Šta kažeš, ko, Albanci? E, pa oni su možda samo počeli, ali imao je izgleda ko i da nastavi - na Kopaoniku.
Sve ono što vlast otkine radnom čoveku, uzme se od prirodnih bogatstava.
Tako da, posle neće više imati ni šta da se izda, proda ili osvoji ili otme.
Profa
Seka Persa
Nestao deo "zaštićene" šume na Kopaoniku
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar