Dragodin Tomić (70) rekao je da su se svima obraćali za pomoć ali da, pošto imaju zemlju, dobijaju odgovor nadležnih da mogu da rade na zemlji i od nje da žive. On je ostao invalid kao radnik u preduzeću "Srbija šume", kada je u seči drva izgubio ruku.
Jelisava kaže da ni sama ne zna koliko ima godina. U ličnoj karti joj piše da je rođena 1920, međutim, njeni roditelji su je tri godine kasnije nego što je rođena upisali u matičnu knjigu rođenih, što znači da je zapravo rođena 1917. godine.
"Tako su se nekada deca prijavljivala. Imam sto godina, a tri, četiri rata sam zapamtila. Nisam kadra da se više staram sama o sebi, ne drže me noge i sluh ali me pamćenje dobro služi", rekla je Beti baka Jelisava.
Njihovo selo je veoma udaljeno od grada, oko 45 kilometara. Dragodin nije osnovao svoju porodicu.
"Bori se tako sa jednom rukom, da seče i donese drva, da ode do grada. Ovde smo potpuno usamljeni i od svih zaboravljeni", rekla je Jelisava.
Dragodin je u preduzeću stekao invalidsku penziju, ali je veoma mala, nedovoljna za njihove potrebe.
"Borim se i mučim. Voleo bih više da radim, imam volju ali kako sa jednom rukom. Moja penzija stiže samo za struju i lekove. Hranu obezbedim onoliko koliko mogu i to štedimo", rekao je on.
Tomići su se obraćali svim javnim ustanovama i institucijama u Kuršumliji - Centru za socijalni rad, Crvenom krstu i drugima i tražili bilo kakvu pomoć. Međutim, svuda su odbijeni s obrazloženjem da oni imaju zemlju koju mogu da obrađuju.
"Svuda mi kažu nemaš pravo. I svuda me odbili. Žalio sam se Centru iz Prokuplja i tu sam odbijen i šta sam mogao nego da se vratim na planinu i zajedno sa majkom da čekam da se neko smiluje i pomogne makar malo i olakša naše muke", rekao je Dragodin.
U Centru za socijalni rad u Kuršumliji nisu želeli da daju izjave, dok u Crvenom krstu kažu da su ograničeni odlukama nadležnih. Sekretar te organizacije Milomir Nikolić kaže da u zabačenim selma te opštine ima mnogo staračkih domaćinstava, kojima je neophodna pomoć.
"Zna se koje sve službe treba da sagledavaju takve slučajeve, kao što su Tomići. Tu je Centar za socijalni rad, tu su neke druge službe pri opštini, lokalna samouprava. Mnogo je takvih slučajeva, koji su na ivici egzistencije", rekao je Nikolić i dodao da Crveni krst povremeno, u najudaljenijim selima, dostavlja pakete sa osnovnim namirnicama i sredstvima za higijenu.
Komentari 5
dobrotvorka
pera
Eto kome treba socijalna pomoc, a ne onima iz JP koji ce je dobiti u decembru, a koji ni plate nisu zaradili,
I jos jednom se vidi kako funkcionise socijalna sluzba. Nece im se da malo zadju u ta sela, kojima se zimi od snega ne moze prici. Mnogo je trulog u zemlji Srbiji. Doslo je vreme da se krci.
Mario
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar