I vojnici KFOR-a žrtve osiromašenog uranijuma

Italijanski vojnici koji su bili u misijama KFOR-a žele da dokažu da postoji veza između bolesti koje su dobili i njihovog boravka na Kosovu i Metohiji.
Dejstvo osiromašenog uranijuma koji je tokom bombardovanja bačen na našu zemlju 1999. godine izaziva oprečna mišljena stručne javnosti - od toga da je glavni uzročnik kancerogenih oboljenja, do toga da je bezopasan, javlja Prva televizija, prenosi B92.net.
 
Za vreme bombardovanja 1999. godine, na teritoriju Srbije bačeno je između 10 i 15 tona osiromašenog uranijuma, a najviše je bačeno na KiM.
 
"Kada porede kolika je to radioaktivnost uranijuma neko je izračunao da je kilogram banana jednako kilogram osiromašenog uranijuma", navodi radiolog Aleksandar Ivkovic.
 
Međutim, "nakon samo šest meseci boravka tamo, vojnici su se vraćali bolesni", poručuje doktorka Antioneta Gati.
 
Do danas je, kako se navodi, umrlo 300 italijanskih vojnika, 4.000 je bolesno, a osnovali su i društvo žrtava osiromašenog uranijuma.
 
"Upravo iz tog razloga što su Italijani završili u najzagađenijem delu vrlo brzo su se mogle videti posledice", navode bivši vojnici KFOR-a.
  • Posmatrač

    26.11.2017 09:02
    Postoje oni koji nas ubeđuju da je "depleted uranium" opasan i oni koji kažu da to ima i u kašicama za bebe...

    Obratio bih pažnju na ove druge. A da bismo bili sigurni... poslušajmo Natašu Kandić, Sonju Biserko, Jelenu Milić...
  • Vladika

    26.11.2017 01:51
    Lažna vest tanjuga
    Lažna vest bez bilo kakvog kredibilnog izvora. Kao Žute kuče i ostali biseri slobine propagande.
  • gari

    25.11.2017 21:01
    @Fizicar
    Pa prosvetli nas ti onda ako znaš da je drugačije. Objasni, i potkrepi svoje argumente navođenjem relevantnih izvora.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija