Nezaposlenima bitna samo plata, spremni i da volontiraju do godinu dana

Nezaposlenima je visina plate najvažniji kriterijum prilikom izbora kompanije za koju će raditi, a zaposlenima koji žele da promene firmu su važniji međuljudski odnosi i priznanje za obavljen rad, a primanja su na četvrtom mestu, pokazalo je istraživanje sajta Infostud.
Nezaposlenima bitna samo plata, spremni i da volontiraju do godinu dana
Foto: Pixabay
Istraživanje je obavljeno tokom ovogodišnjeg VIII regionalnog onlajn sajma zapošljavanja i obrazovanja "Virtuelni dani karijera i znanja 2017", koji je održan od 11. do 18. oktobra ove godine, saopštio je Infostud.  
 
U istraživanju je učestvovalo 393 osobe, od čega je 57,5 odsto nezaposlenih, 31,3 odsto imaju posao, dok se 11,2 odsto ispitanika i dalje školuje.  Većini nezaposlenih ispitanika (51,3 odsto) nije bitno da li će zaposlenje naći u struci za koju su obučeni ili van nje, a presudan kriterijum prilikom izbora radnog mesta im je novac, odnosno visina primanja.  
 
Ispitivanje je pokazalo i da su im, kako se navodi, bitne i stavke - radno vreme, sigurnost posla, kao i mogućnost profesionalnog usavršavanja i napredovanja.  
 
Smatraju i da su za dobijanje posla podjednako važni znanja i veštine koje poseduju, kao i radno iskustvo, a potom dolaze sreća, preporuka, veza i formalno obrazovanje.  
 
Gotovo svi nezaposleni ispitanici su spremni na volontiranje kod određenog poslodavca, ukoliko bi postojala mogućnost stalnog zaposlenja.  
 
"Njih 40 odsto bi bilo spremno da volontira do mesec dana, 30 odsto do tri meseca, a 11,5 odsto čak i do godinu dana", saopštio je Infostud.  
 
Najveći broj nezaposlenih ispitanika su istakli da po završetku školovanja nisu uspeli da nađu prvi posao (31 odsto), dok nešto više od četvrtine ističe da su radili na određeno, ali da im je istekao ugovor, a da nije produžen.  
 
Nezaposleni najviše traže poslove preko specijalizovanih sajtova za zapošljavanje, zatim preko porodice i prijatelja, Nacionalne službe za zapošljavanje i društvenih mreža.  
 
Na 11 do 30 oglasa prijavilo se najviše nezaposlenih ispitanika (28 odsto), na 31 do 50 oglasa prijavilo se 12 odsto, a utvrđeno je da ima ispitanika koji su se javili za 50 do 100 potencijalnih poslova.  
 
Najvažniji kriterijumi na radnom mestu za zaposlene su međuljudski odnosi (33 odsto), zatim priznanje za obavljen rad (30 odsto), dinamičnost posla (14 odsto), plata je tek na četvrtom mestu (12 odsto).  
 
Skoro dve trećine (63 odsto) ispitanika koji imaju posao, istaklo je da planiraju da ga promene u narednih godinu dana.  
 
Interesantno je da mladi ispitanici, koji se još školuju, imaju slične kriterijume kao zaposleni, na prvom mestu su im međuljudski odnosi (48 odsto), priznanje za obavljen rad (20 odsto), dinamičnost posla (19 odsto), dok je plata tek na četvrtom mestu (11odsto).  
 
Mladi po završetku školovanja, kako je pokazalo istraživanje, najčešće očekuju da će posao dobiti u roku od tri meseca.
  • smrdija

    26.11.2017 22:26
    mnogi nezaposleni mnogo biraju. oko mene toliko ljudi koji nece da rade za 1000, 1500 din dnevno, bez prijave, radno vreme 8 do 16, i subotom.
    pa sad vi meni recite, jel bolje za 1000 din ili za 0 din?
    radim jer imam obaveze u smislu kirije i racuna.. bez prijave, slobodan dan dobijem kad je merkur u veneri. radim svoj posao najbolje sto mogu jer cu tako napredovati.
    ne znam za vas, al meni je bolje tako nego da dzabalebarim i stalno vrtim istu pricu.. drzava je sranje.. pa krenite da radite da bi vam bilo bolje!
  • G

    26.11.2017 22:15
    @iliiy - slobodni ste u potpunosti da podržavate koga želite, a nije iznenađujuće ni najmanje zašto tako glupi težite istom takvom društvu koje zaključuje opredeljenjem umesto intelektom.
  • iliiy

    26.11.2017 15:11
    @G 26.11.2017 • 12:36
    Podrzavam svaki komentar koji se ne slaze s vasim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija