To pokazuje najnovija statistika VKS. A takođe pokazuje i da su sudije u poslednje tri i po godine rešile oko dva miliona starih predmeta. Najveći broj rešen je prošle godine, kada su javni izvršitelji preuzeli veliki broj izvršenja koja su decenijama stajala u fiokama.
Kako pišu
"Novosti", ljudi koje je trebalo uvesti u posed njive ili komunalna preduzeća koja dugo nisu mogla da naplate dug imali su u rukama pravosnažne izvršne presude s kojima nisu mogli ništa. Izvršenja su tekla sporo i "pumpala" neažurnost srpskog pravosuđa. Deo tih muka rešen je izmenama Zakona o izvršnom postupku, ali mnogo predmeta i dalje čeka.
"Prioritet u radu sudova je efikasnost u postupanju kroz ubrzavanje sudskih postupaka i smanjenje broja starih predmeta", kaže, za "Novosti" predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević.
On je uveren da će aktivan rad sudija i sudskog osoblja doprineti efikasnijem pravosudnom sistemu i podizanju nivoa ostvarenih osnovnih ljudskih prava.
"Nedopustivo je da imamo ijedan predmet stariji od 10 godina u sudu, a devetomesečni izveštaj o radu pokazuje da ih u prvostepenoj materiji osnovnih i viših sudova ima u krivičnoj materiji 530, u parničnoj 1.210, u P1 (radnim sporovima) 265 i u P2 (porodičnim sporovima) tri."
Takođe, konstatuje da je, uprkos pomacima, ostalo još nerešenih izvršnih predmeta, pa su zato neophodne zakonske izmene.
"Rezultati rada sudova bili bi još bolji ako bi čitav sistem sudstva bio zaokružen i potrebni resursi popunjeni, ako bi bila obezbeđena finansijska nezavisnost i sudsko osoblje izuzeto iz sistema uprave", kaže Milojević.
U advokaturi kažu da parnice traju i do tri puta duže nego krivični postupci. Prema rečima advokata Petra Stojkova, najduže traju sporovi oko deobe imovine, i to posebno utvrđivanje prava svojine prilikom deobe bračne tekovine.
"Izuzetno dugo traju i osporavanja ugovora o doživotnom izdržavanju. Ali i najjednostavniji predmet može da traje neprimereno dugo ako je sudija nevičan, i obrnuto", kaže Stojkov.
Predsednik Advokatske komore Beograda Jugoslav Tintor dodaje da je logično da su parnice duže jer se godišnje ne zakaže više od tri ročišta, dok su glavni pretresi u krivičnim postupcima mnogo češći.
"Prema praksi Evropskog suda, suđenje u razumnom roku kad je u pitanju krivica ne može biti duže od šest godina, i to se ovde mahom poštuje", kaže Tintor.
Komentari 6
andrija
Veronika
ju, ju, ju
Perete se od mentorstva Milojeviću i zakona kojim ste mnogim ljudima naneli neprocenjivu štetu. Da li je moguće da je zbog izvršenja napumpana neažurnost i da je zbog toga trebalo uvesti preduzetničke radnje (!) sa izvršiteljima? Da li je moguće da je argument za donošenje ZIO ".. uvesti u posed njive ili komunalna preduzeća koja dugo nisu mogla da naplate dug". Pogledajte, molim, ove linkove, kojim god redom: https://www.usaid.gov/serbia/news-information/press-releases/high-court-council-and-usaid-celebrate-advances-judicial, .... Američka privr. komora komentariše nacrt zakona ZIO https://www.amcham.rs/upload, /F%20AmCham_Nacrt%20Zakona%20o%20izvr%C5%A1enju%20i%20obezbedenju.pdf; ...... do mišljenja Saveta Evrope o nedostacima i selektivnoj primeni ZIO na delu većih gradova u Srbiji http://www.ebrd.com/downloads/research/law/lit14ei.pdf ..... i ovog Enforcement Strengthening project https://www.devex.com/jobs/by_permalink/rule-of-law-project-serbia-471850 . Pokušajte da zaključite ko šta u pravosuđu radi od 2001., ko je ovde mentor, zašto?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar