On je ocenio da je, i pored zakonskih odredbi, realnost takva da je pristup bezbednosnih struktura podacima gradjana i dalje nekontrolisan.
"Svrha postojanja bezbednosnih struktura je da štite državu a ne vlast. Mi na planu uspostavljanja mehanizama koji kontrolišu da li te strukture rade svoj posao nismo napravili kvalitativan pomak u odnosu na period pre 20 godina. Sem na papiru, nemate pokazatelje da je stanje na tom planu unapredjeno", rekao je poverenik.
Ocenjujući da je demokratsko društvo nemoguće graditi sa uplašenim gradjanima, Šabić je na skupu u Beogradu dodao i da izmiču egzaktni podaci koji pokazuju da stvari koje ne smeju biti sakrivene, ostaju sakrivene.
"Ne sme da se ignoriše činjenica da nadležni skupštinski odbor duže od 18 meseci nije razmatrao izveštaj o radu Bezbednosno-informativne agencije", naveo je poverenik.
Predsednik Upravnog odbora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Miroslav Hadžić ocenio je da živimo u "preplašenom, pogaženom, atomiziranom društvu u kome svako u svom nekom ćošku gleda kako da preživi".
"Razbijen je mit o srpskoj hrabrosti jer su danas uplašeni gradjani, zatim nosioci vlasti koji nemaju plan šta da rade osim da čuvaju tu vlast, uplašena je opozicija, odnosno kritički slobodna javnost koja se plaši batinaša zbog svojih javnih istupa ali i spoljni 'mešači' koji nikad nisu imali strateški plan za ovaj prostor nego su samo gledali kako sebe da zaštite od negativnih gibanja na Balkanu", naveo je Hadžić.
On je ocenio da su u vreme Slobodana Miloševića dominirale fizičke pretnje protivnicima režima, a da je danas značajno povećana učestalost javnog blaćenja onih koje režim smatra neprijateljima.
Po rečima novinarke nedeljnika NIN Sandre Petrušić, situacija u medijima u Srbiji pre 20 godina nije bila "toliko strašna kao što je danas" jer kako je navela, Slobodanu Miloševiću nije bio potreban svaki medij i novinar, "dok danas vlast želi 104 odsto ljubavi i podrške u medijima".
"Milošević je uzeo ključne medije poput RTS-a i ostavio nas koji smo mogli dosta lako da radimo dok, naravno, ne ostvarimo neki veći uticaj. Tada su još neke institucije funkcionisale sopstvenim integritetom, a danas ne verujem da mogu da se oslonim na bilo koju instituciju već samo na pojedince u njima", kazala je Sandra Petrušić.
Komentari 2
Kać
Salamander
Intelektualni nivo : 4-6 godina.
Izrazeni egoizam i despotizam.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar