Dočekali su je pre dva dana, kada je sudsko veće Višeg suda u Beogradu osudilo na tri godine zatvora anesteziologa Stanoja Glišića za teško delo protiv zdravlja ljudi.
Bračni par Grahovac, međutim, jedan je od malobrojnih koji su dočekali pravdu, makar sudsku, za grešku koja je njihovo dete koštala života. Jer, kako piše Politika, dovesti suđenje za lekarsku grešku do kraja i utvrditi ko je odgovoran za nečiju smrt gotovo da je nemoguća misija.
Advokat Dejan Ćasić, zastupnik oštećenih, ali i lekara, u "medicinskim" sudskim procesima, smatra da je lekarska greška teško dokaziva.
"Osnovni problem je što ne postoje protokoli lečenja koji moraju da se poštuju i na osnovu kojih bi tačno moglo da se utvrdi da li je neko počinio lekarsku grešku tokom lečenja pacijenta. Tim pravilima jasno je utvrđeno šta lekar mora da preduzme. Kod nas postoje običaji dobre prakse, što je niži stepen od protokola, a oni nekada nisu dovoljni. U zemljama anglosaksonskog sistema imate pravila koja propisuju šta je pacijent sa određenim tegobama. U takvim slučajevima lako je dokazati lekarsku grešku. U ovoj situaciji ispada da nekome u našoj zemlji odgovara da protokola nema, jer će se lekar uvek braniti rečima: 'Ja sam imao dobru nameru i nisam sumnjao da je trebalo da učinim još neku dodatnu analizu'. Veštaci koji se pred sudom pojavljuju u svojstvu veštaka svedoka često su i aktivni lekari i to je ono što može da napravi problem. Ipak, moram da priznam da je u našoj zemlji većina lekara izuzetno obrazovana i savesna", smatra Ćasić.
Prema njegovim rečima, praksa je pokazala da procese pokrenute zbog lekarske greške otežava i postupanje veštaka, odnosno što oni svoje nalaze i mišljenja ne dostavljaju sudu blagovremeno.
"Možda je, ipak, najveći problem nerazumevanje između lekara i pravnika. Lekari imaju znanje iz oblasti medicine i specifičnu terminologiju koju koriste tokom obrazlaganja svojih nalaza. Pravnici takođe. Sudije nedovoljno poznaju pravnu problematiku u vezi sa medicinom. Nema sistematičnog pristupa celoj toj materiji. Poseban problem predstavlja nedopustiva solidarnost u sudskomedicinskom veštačenju koje ne odgovara svom zadatku, ne pomaže sudu i time otežava postupak", navodi sagovornik
Politike.
Prema njegovim rečima, objektivnu poteškoću predstavlja i nepostojanje specijalizovanih sudova ili sudskih veća koja bi vodila ovakve postupke. Takođe, kaže on, sudska praksa nije ustaljena po određenim pitanjima.
Zbog ishoda sudskih postupaka, dužine njihovog trajanja i sudske birokratije, ogorčeni su i članovi porodica koje su izgubile najbliže zbog nestručnog rada lekara. Snežana Panić, majka tragično nastradale Jelice (25), koja je preminula 18. juna 2010. godine posle rutinske ginekološke operacije urađene u privatnoj Opštoj bolnici "Beoklinika", kaže da je svako suđenje čiji je povod lekarska greška novo preživljavanje trauma.
"Svi smo mi u jeku bola, bez obzira na to koliko je godina prošlo od smrti naših voljenih. Mi se na sudu suočavamo sa onima za koje smatramo da su odgovorni ili da su doprineli da naša deca, braća, očevi završe pod zemljom. Biju nas u srce. U mom slučaju, sudski postupak vodi se već pet godina, a za to vreme promenjeno je isto toliko sudija. Zar to nije strašno?", pita majka Jelice Panić.
Milan Dinić, predsednik Lekarske komore Srbije, navodi za Politiku da o lekarskim greškama mora mnogo da se govori, jer veruje da se one dešavaju svakodnevno i da su sastavni deo posla.
"Treba da se potrudimo da izmenama zakona o uslovima rada te greške svedemo na minimum. Priroda posla je takva da lekari u svom radu u pojedinim situacijama, kod određenih oboljenja i stanja građana, greše u nekim procenama, što nažalost rezultira tragičnim ishodima. Napominjem da treba praviti razliku između lekarske greške i nesavesnog lečenja ljudi. Lekarska greška podrazumeva da je lekar radio nešto sa najboljom namerom i pogrešio, a nesavesno lečenje je sasvim druga priča i to je za svaku osudu", kaže Dinić.
Komentari 5
Станко
eva
@Jaja
Da nastavim u tvom stilu... uskoro ce prestati da lece narod, posto nema poente, i pustice ih da sami resavaju svoje zdravstvene probleme... (a ne, pardon, to se vec desava sad, a ne uskoro, jer najbolji odlaze u kolonama)
Pa onda kad vas pijani vracari budu lecili ni sami necete znati zasto...
Pa nadalje... Bolje bi vam bilo da se dozovete pameti, jer pola vas ima kompleks sveznajuceg, pa je bolji selektor od selektora, bolji mehanicar od mehanicara, bolji inzenjer od inzenjera, i naravno, bolji lekar od lekara...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar