Prodaju Saobraćajni institut CIP zbog dugova Železnica

Saobraćajni institut CIP, jedno od retkih državnih preduzeća koje uspešno posluje i čija je godišnja neto dobit u 2016. godini bila 103 miliona dinara, stavljen je na licitaciju da bi se namirili dugovi Železnica Srbije, čiji su računi blokirani gotovo dve godine, piše portal Pištaljka.
Prodaju Saobraćajni institut CIP zbog dugova Železnica
Foto: 021.rs
Kako piše ovaj portal, Jjvna prodaja zakazana je za 18. decembar, što je i rok da država spreči da se zbog dugova Železnica Srbije njihova firma-ćerka proda u bescenje. Ovaj postupak dešava se upravo dok po projektu CIP-a počinje rekonstrukcija sadašnjeg koloseka i izgradnja novog na pruzi Beograd-Subotica, posao vredan oko dve milijarde dolara.  
 
Početna cena na prvoj zakazanoj prodaji CIP-a je 910 miliona dinara, a ukoliko ova prodaja ne uspe – država bi mogla da izgubi CIP i za 650 miliona dinara, kako se navodi u zaključku izvršitelja Nemanje Protića koji sprovodi javnu prodaju. Izvršenje je pokrenuto na inicijativu radnika Železnica kojima od 2009. godine do 2012. godine nisu isplaćene zarade, objasnio je za Pištaljku Protić.
 
"Potraživanja radnika su velika. U 170 predmeta koliko ja vodim, dug je oko 80 miliona dinara. Međutim, ima još radnika koji se naplaćuju preko drugih izvršitelja", rekao je Protić. 
 
On je takođe dodao da po zakonu poverioci, što su u ovom slučaju radnici, imaju pravo da predlože načine naplate duga.
 
"U ovom slučaju advokat radnika je predložio da naplata prvo ide sa računa Železnica Srbije, a onda iz udela u Saobraćajnom institutu. Problem je nastao kada su računi Železnica Srbije blokirani", kaže Protić.
 
Navodeći da je javna prodaja vid pritiska na državu da isplati radnicima novac, rekao je i da su u toku pregovori sa Vladom Srbije kako da se dug naplati.
 
Na pitanje zbog čega se dug Železnica Srbije ne naplaćuje iz imovine te firme, već prodajom druge uspešne firme, objasnio je da Železnice nemaju vrednu imovinu.
 
Pištaljka je pokušala da dobije objašnjenje od generalnog direktora Saobraćajnog instituta Milutina Ignjatovića kako je došlo do toga da CIP osvaja prve nagrade na konkursima, dobija najunosnije poslove u zemlji, da se državni zvaničnici hvale time što institut projektuje deonice brze pruge Beograd-Budimpešta a da u isto vreme odlazi na doboš, ali odgovor nije dobila. 
  • iliiy

    29.11.2017 14:29
    @Sljaker

    Da li ste veoma ljuti ?
  • kazamat

    29.11.2017 11:08
    @Sljaker
    "Kako samo lupate gluposti i kada imate i kada nemate pojma...,.. tako da ne laprdajte bezveze."

    Prava je milina citati vas kulturan , civilizovan i duboko mudar komentar.
  • Sljaker

    29.11.2017 10:24
    Kako samo lupate gluposti i kada imate i kada nemate pojma.....
    Jasno je ko dan da je u cilju da se razjebe sve drzavno da bi mogli foteljasi da kupe i privatizuju i da radnici tada nemaju nikakva prava a dok su u drzavnoj firmi iole imaju. I ne tuze radnici jer im se tako hoce već traze svoje pare koje su postenim radom zaradili a koje su ima ti foteljasi uzeli, a tuze za ne placeni smenski rad i topli obrok koji im firma ne placa od 2008... A nije istina da zeleznice nemaju drugu imovinu, koliko hoteli i objekata i stanova ima to niko ne zna jer su sad vec verovatno pola ako ne i vise u privatnom vlasništvu tako da ne laprdajte bezveze. Jos jednom ponavljava U CILJU JE DA SE SJEBE SVE STO VALJA A U DRZAVNOM JE VLASNISTVU, kao sto je Železnica bila jedna celina a sada je 4 preduzeca i tu ce ostati boranija a Cargo ce da se privatizije jer jedino valja.... A i lepo kaze jedna izrek" Ako ne postaješ svoje, doci ce stranac pa ćeš njega morati da poštujes".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija