Deo dogovora sa poslodavcima o povećanju minimalne zarade bio je i povećanje neoporezovanog dela zarade, kako poslodavci ne bi zbog toga imali veći trošak.
Takođe, predloženo je i važenje olakšica za novozaposlene do kraja 2019. godine kao i uvođenje novih olakšica za poreze i doprinose za novoosnovane firme, piše u Nacrtima zakona niza poreskih regulativa. Predložene izmene, koje su objavljene na sajtu resornog ministarstva, bave se i Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Produžava se period primene određenih olakšica i propisuje se nov način utvrdivanja najniže i najviše osnovice za obračun doprinosa.
Najniža mesečna osnovica doprinosa, piše u predlogu izmene člana 37 ovog zakona, čini iznos od 35 odsto prosečne mesečne zarade u Srbiji isplaćene u periodu za prethodnih 12 meseci počev od meseca novembra u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuju i plaćaju doprinosi. Takođe, na spisku predloženih izmena su i ukidanje prostog knjigovodstva za preduzetnike koji primenjuju sistem samooporezivanja, produženje roka za predaju poreske prijave i plaćanje poreza po odbitku na tri dana (u odnosu na trenutno važeću obavezu predaje prijave i plaćanja istog dana)...
Odlaže se obaveza dostavljanja pregleda obračuna PDV za 1.7.2018. godine, menjaju se odredbe u vezi sa poreskim oslobođenjem sa pravom na odbitak prethodnog poreza obveznika PDV za promet dobara koje putnik otprema u inostranstvo u ličnom prtljagu i uvodi se poseban postupak oporezivanja za promet investicionog zlata. Nedavnim izmenama uvedene su nove elektronske poreske prijave na porez na nasleđe i poklon i porez na prenos apsolutnih prava, koji će se primenjivati od 1. januara naredne godine.
Očekuje se da će većina izmena stupiti na snagu od 1. januara 2018.
Komentari 5
Kakve li
Vlada
sax
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar