Građani plaćaju dugove "Srbijagasa" i "Petrohemije"

Dug "Srbijagasa" i "Petrohemije" od 64,4 miliona evra, koji je ostao neizmiren prema Naftnoj industriji Srbije, platiće naredne godine poreski obveznici.
Kako piše Blic, tako stoji u projekciji budžeta za 2018. godinu, koju je usvojila Vlada, a koji bi još trebalo da izglasaju poslanici Narodne skupštine. Drugim rečima, građani Srbije još jednom će pokriti troškove ovih kompanija, i to 30,8 miliona evra "Srbijagasu" i 33,6 miliona evra "Petrohemiji". 
 
"Dugovi 'Srbijagasa' i 'Petrohemije' su pretvoreni u javni dug. To je moralo da uđe u projekciju budžeta za narednu godinu i da se definiše kao obaveza. Treba da se zna da, pored ovih para koje će država dati NIS-u, postoje i druge obaveze koje su preuzete u odnosu na ove dve kompanije. Reč je o garancijama za kredite 'Srbijagasa', koje su neminovnost jer banke bez države ne žele da mu daju novac", poručio je neimenovani izvor Blica iz Vlade Srbije. 
 
Zbog tog nepoverenja banaka država je predvidela da "Srbijagasu" za narednu godinu da garancije za kredite u vrednosti od 90 miliona evra. Reč je o novcu koji banke treba da pozajme za projekat izgradnje gasovoda od granice sa Bugarskom do granice sa Mađarskom, čija je vrednost 70 miliona evra, i izgradnju druge faze gasovoda na trasi Aleksandrovac - Brus - Kopaonik - Raška - Novi Pazar - Tutin, za koji je potrebno 20 miliona.
 
Blicov izvor navodi da je država primorana da odobri garancije, jer su projekti od strateškog značaja, a "banke znaju krvnu sliku 'Srbijagasa' i njegovu likvidnost", zbog čega "ne žele da bez garancija daju novac u Bajatovićeve ruke". Na kraju, kako se navodi, stvarni rizik preuzimaju građani Srbije. 
 
Od 2012. do 2017. garantovala za kredite "Srbijagasa" u vrednosti od 460 miliona evra. Gde su te pare otišle, nije objašnjeno, a po mišljenju stručnjaka morala je vlast da kaže.
 
Profesor ekonomije Mlađen Kovačević kaže da ovakve odluke države daju "vetar u leđa neuspešnom menadžmentu".
 
"Sve je to zato što su na čelo tih preduzeća postavljeni nestručni ljudi, kojima je politička pozadina najveća preporuka. Mnogo toga zavisi od rukovodioca, i tek kad bude došao stručni kadar na njihova mesta, možemo da očekujemo promene. Ogroman broj ljudi, međutim, ne bi prihvatio taj posao jer zna kakva je politička situcija. Verujem da bi se mnoga preduzeća izvukla i počela da posluju pozitivno kada bi ih preuzeli sposobni menadžeri. Ko zna koliko još godina ćemo čekati da se to promeni", zaključuje Kovačević.
  • dokle

    03.12.2017 16:25
    A sta je sa DP Novi Sad Gas koji je najveci duznik Srbija Gasu o kom je bilo reci pre nedelju dana , ja koliko shvatam Srbija Gas je duzan zato sto nije u mogucnosti da naplati potrazivanja od lokalnih distributera gasa kohi redovno naplacuju svoje usluge domacinstvima.Mislim da upravo upravama tih preduzeca odgovara da se stalno okrece prica oko Bajatovica , a njega nisu u mogucnosti da smene upravo jer on samo pokaze papir ko je zapravo duznik .
  • Ogavna

    03.12.2017 14:48
    Perverzija
    Ovaj lud i gladan narod VOLI kad ga kinjis.
  • Ulinsky

    03.12.2017 10:37
    Sad Bajati sedi u fotelji (ako se probudio od rodjusa) i smeska se...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija