Reč je o javnim nabavkama na osnovu kojih je policija trebalo da dobije novu obuću, uniforme i patrolna vozila, rečeno je na skupu u Beogradu pod nazivom "Svrsishodnost javnih nabavki za policiju".
Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Vladimir Erceg podsetio je da ni jedna kontrolna ili nadzorna institucija nije reagovala na nabavku 710 patrolnih vozila, vrednu 700 miliona dinara, koja je proglašena tajnom. Dodao je da je "zbog nesvrsishodne nabavke velike količine originalnih tonera za štampače, umesto visoko kvalitetnih tonera, MUP izgubio milion evra, kojima je moglo da se nabavi 100 patrolnih vozila ili 16 najsavremenijih vatrogasnih vozila".
"Sve to govori da je neophodno da se uključe eksterni akteri kontrole kako bi se povećao integritet i svrsishodnost nabavki MUP-a", kazao je Erceg i dodao da je Centar MUP-u poslao predloge kako da unaprede javne nabavke, posebno jer im je budžetom na 2018. godinu opredeljeno dvostruko više sredstava za kapitalna ulaganja. Prema njegovim rečima, Državna revizorska institucija bi mogla da obavlja eksternu kontrolu, dok bi u samom ministarstvu to trebalo da radi Služba interne revizije.
Osim slabe kontrole poverljivih nabavki, u BCBP-u su ocenili da su problemi i nesvrsishodno planiranje kapitalnih nabavki, kao i smanjena konkurentnost u procesu javnih nabavki. Njihovi podaci za period od 2013. do 2016. godine pokazuju da je nacionalni prosek 2,9 ponuda po jednom ugovoru, dok je u MUP-u taj prosek 1,9, kao i da se istovremeno povećava broj nabavki u kojima je postojala samo jedna ponuda.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je, povodom sporne nabavke 710 patrolnih vozila, ukazao da nije jasno zašto je ta nabavka proglašena za tajnu. On je kazao da su mu se tim povodom obratili novinari Balkanske istraživačke mreže i Južnih vesti, na osnovu čega je naložio da se podaci učine dostupnim javnosti, ali da se MUP nije oglasio tim povodom, čime je prekršen Zakon o slobodnom pristupu informacijama.
"Ako su razlozi postojali da se takva nabavka proglasi tajnom, mi ne znamo zašto, jer onaj ko hoće da uskrati informacije mora da objasni razlog", kazao je Šabić.
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić izjavio je da je takvo ponašanje MUP-a, ponašanje iz 19. veka. On je objasnio da, po zakonu, neka javna nabavka može da se proglasi tajnom jedino ako bi dovela do otkrivanja informacija koje se smatraju ključnim za bezbednost.
"Ta kontradiktornost, da je na plataou ispred Palate Srbije svečano prikazano 710 automobila, a da se takva nabavka proglašava tajnom, govori da je vlasti važnije kakve će marketinške efekte izazvati, nego pravna opravdanost", rekao je Nenadić. Organizatori skupa su podsetili da je osim 710 kupljenih "škoda", predviđeno da MUP do kraja godine dobije još 300 vozila.
MUP: Neistina da je milion evra izgubljeno kupovinom tonera
Državni sekretar MUP-a Milisav Miličković odbacio je kao "grubu neistinu" tvrdnju da je MUP izgubio milion evra zbog "nesvrsishodne nabavke velike količine originalnih tonera za štampače, umesto visokokvalitetnih tonera". Uz ocenu o "svesnom ili nesvesnom prećutkivanju pravih činjenica", on je kazao da javna nabavka tonera, sprovedena ove godine putem otvorenog postupka, predstavlja "samo okvirni sporazum za naredne tri godine, koji nikako ne predstavlja obavezu MUP-a da kupi toliko tonera, već samo mogućnost da se zaključi ugovor u količinama koje su neophodne".
"Imajući u vidu da je MUP sproveo racionalizaciju štampanja zamenom više običnih štampača jednim multifunkcionalnim, okvirni sporazum o nabavci tonera neće biti realizovan više od 40 odsto, tačnije biće potrošeno više nego duplo manje novca nego što je to predvidjeno okvirnim ugovorom. Zato je suludo govoriti o gubitku od milion evra", rekao je Miličković. Precizirajući da se originalni toneri, kao jedan od predmeta postupka nabavke, odnose isključivo na štampače u garantnom roku, Miličković je naveo da se njihovom upotrebom "produžuje garantni rok štampača, što znači da će se bilo kakav kvar na štampaču ukloniti besplatno, što ne bi bio slučaj kada bi se koristili zamenski toneri, gde bi popravke, servisiranje i zamena rezervnih delova štampača bila finansirana od strane MUP-a".
Povodom navoda da je Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki u poslednje četiri godine poništila ili prekinula 48 javnih nabavki MUP-a, kazao je da je reč o "minimalnom broju jer MUP kao jedan od najvećih budžetskih korisnika godišnje sprovede izmedju 400 i 500 postupaka nabavki".
"Najveći broj odnosi se na delimično poništenje, kojim se vraća postupak u fazu stručne ocene naručioca. Broj delimično poništenih i poništenih u celosti je bukvalno zanemarljiv, čak ispod republičkog proseka", kazao je funkcioner MUP-a.
Komentarišući navode da MUP nije smeo da proglasi tajnom nabavku novih patrolnih vozila, Miličković je kazao da je taj resor izabrao "najpovoljniju ponudu od tri koje su pristigle".
"Svi učesnici u postupku su dobili Odluku o dodeli ugovora koja u svom obrazloženju na više od deset strana sadrži sve elemente svih prispelih ponuda, čime su svi ponudjači i učesnici u postupku u detalje upoznati sa ponudama svojih konkurenata. Nije bilo niti jednog prigovora, odnosno žalbe", dodao je državni sekretar.
Komentari 1
Jovan2
Reparirani toner imaju visok potencijal burazerskih varijanti, niko ti ne garantuje da tokom trajanja ugovora nece smanjiti nivo reparacije ,napunjenosti tonera, kvaliteta praha i da se to nece primetiti.
Tako da ne vidim da je orginalni toner problem, smanjuje nivo korupcije.
Kuci naravno da punim toner.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar