I privatne apoteke osuđene na tendere, upozorava se na moguće poskupljenje lekova i veštačke nestašice

I privatne apoteke ubuduće će morati da raspišu tender za nabavku lekova koje finansira Republički fond za zdravstveno osiguranje.
I privatne apoteke osuđene na tendere, upozorava se na moguće poskupljenje lekova i veštačke nestašice
Foto: Pixabay
Naime, ukoliko filijale RFZO ispoštuju nalog koji su pre skoro mesec dana dobile od centrale, privatne apoteke će lekove sa lista označenih kao A i A1, ako sa više od 50 odsto učestvuju u ukupno izdvojenim sredstvima za medikamente, a to je slučaj sa svima koje imaju ugovore sa Fondom, u narednoj godini kupovati kroz proceduru javnih nabavki, piše list Danas.
 
Istovremeno, RFZO će za potrebe državnih apoteka raspisivati centralizovanu javnu nabavku. 
 
"Ovo može da izazove vrlo negativne posledice po pacijente i zdravstvene ustanove, pa i zdravstveni sistem u celini. Pojaviće se veliki broj naručilaca, što će izazvati i neujednačene cene u ponudi, a male privatne apoteke suočiće se sa tehničkim i organizacionim problemima. Zato smo se obratili resornom ministru Zlatiboru Lončaru i ukazali na neodrživost ovakvog modela ugovaranja, koji kao praksa nije prisutan ni u jednoj zemlji regiona, niti u EU. Osim toga, ekonomske, političke, tržišne i javno-zdravstvene posledice takvog rešenja mogu dovesti do dodatnog urušavanja segmenta farmaceutske zdravstvene zaštite i ostvarivanja zagarantovanih prava obaveznog zdravstvenog osiguranja. Procenjujemo da postoji opasnost od rasta cena lekova, da će se izazivati veštačke nestašice, što dovodi do nezadovoljstva i pacijenata i zdravstvenog kadra i zato je potrebno hitno reagovanje kako bi se sprečile negativne posledice", kaže za Danas direktorka Farmaceutske komore Srbije Svetlana Stojkov i naglašava da FKS traži od države da svim apotekama, bilo da su javne ili privatne, obezbedi istu poziciju u poslovanju.
 
Takvi uslovi na tržištu Srbije u ovoj grani već dugo ne vladaju. Država je najpre u neravnopravan položaj dovela javne apoteke, ne samo iz činjenice da im delatnost određuje Ministarstvo zdravlja, a osnivači su im lokalne samouprave, već i zbog obaveze da lekove sa liste koju "pokriva" Fond moraju da nabavljaju na tenderima. Privatnici su dospeli u bolji položaj onog trenutka kada je država počela i sa njima da sklapa ugovore i isplaćuje im izdate recepte. Oni su mogli brže i bez procedura da nabavljaju potrebne medikamente, a državne apoteke upadale su u dugove koji su krajem prošle godine dostigli fantastičnih 11 milijardi dinara. Njihovi problemi prepušteni su lokalnim samoupravama.
 
Uvođenjem centralnih nabavki, minus im se možda neće produbljivati, ali dugovi neće nestati. Problem je to što se sada i privatnicima, "apotekama na ćošku", nameću tenderi čija komplikovana procedura može ozbiljno da zaustavi nabavke. Pri tom, nije za očekivati da će proizvođači i veledrogerije malim naručiocima ponuditi iste uslove kao većim sistemima, pa se očekuju i raznolike cene, što će pacijente nagnati da obijaju pragove u potrazi za jeftinijim lekom. 
 
Privatnici kažu da dodatni problem izaziva haos napravljen različitim tumačenjima koja im stižu iz ministarstva, tako da se u ovom trenutku ne može planirati poslovanje u narednoj godini. To je samo "ulje na vatru" u ovoj grani, jer je prethodno konfuzija napravljena i sa elektronskim receptima čije je izdavanje na neki način za privatnike ograničeno. U farmaceutskim krugovima ne vide logiku u ovakvim postupcima Fonda i tvrde da se time na tržištu stvara prostor za velike 'igrače'. Pretpostavlja se čak da se u postojeće lance, poput Lilija, mađarskog Gudvila, austrijske Benu ili makedonskog Zegina, priprema teren još za jedan, najverovatnije češki Dr Maks. Ono na šta ukazuju i u privatnim apotekama jeste da se ova oblast polako seli iz sfere farmacije u biznis, da dolazak i širenje lanaca država ničim ne uslovljava, pa će se vrlo brzo postaviti pitanje ko može da garantuje pacijentima iz malih sredina da će i u njihovom mestu apoteke imati puni asortiman, čak i kada on nije komercijalno opravdan.
 
U RFZO dva dana ne odgovaraju na pitanja novinara Danasa.
  • dr Petrovic

    07.12.2017 07:03
    Jednostavna logika
    drzava srbija ( ih, zasto malo slovo?) donosi zakone uz pomoc vlasti koja favorizuje one koji su ih postavili na vlast.
    umesto da
    Drzava Srbija donosi zakone za Gradjane koji Biraju Vlast.
    Zamisli se malo , o Narode.
  • Bns

    07.12.2017 01:04
    A pacijenti?
    Privatne apoteke ionako zive od prodaje neleka. Prodaja leka, a narocito izdavanje leka na recept nije profitabilna. Ove ce procedure dovesti do nestasice lekova sa A liste. A sve to na ustrb pacijenata. Kome je to u interesu? Samo drzavi kako bi smanjila RFZO-u trosak nabavke lekova.
  • ?

    06.12.2017 23:18
    ??
    Ili to sve govori da RFZO nema vise para za lekove?Nije lose loptu baciti u privatno dvoriste? prvo su sa liste otisli originalni lekovi pa su lekovi vise puta pojeftinili, svaki tender je ujedno i niza cena, pa su na tender prosle veletrgovine, koje imaju i svoje lance apoteka, sto u uredjenom sistemu ne moze, pa nema jedinstvene cene leka, a za sve to vreme, dok sistem tone i trpe i pacijenti i zaposleni, strukovno udruzenje, tj Komora farmaceuta ne zna jel uz privatni , jel uz drzavni sektor, i tako stalno umesto da radi u interesu svih, ali da radi stvarno. Veliki lanci dolaze, nestaju drzavne, ali i male private apoteke, to je izvesno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".