Na proveri 100 doktorata privatnih i državnih univerziteta

Oko 100 doktorskih diploma privatnih i državnih fakulteta u Srbiji, koje je osporila Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK), predmet su pravne ekspertize domaćih i međunarodnih pravnih stručnjaka koju je zatražilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
To je zatraženo nakon što se Ministarstvu dopisom obratila grupa profesora, docenata i asistenata koji su zbog odluke KAPK-a ostali bez posla na univerzitetima.
 
To je za Tanjug potvrdio državni sekretar u Ministarstvu Vladimir Džamić navodeći da su se Ministarstvu obratili oštećeni koji su izgubili pravo da budu predavači, iako su u ranijim procesima akreditacije regularno prolazili procedure za izbor nastavnika na fakultetima i visokim školama strukovnih i akademskih studija.
 
"Izgubili su to pravo da zbog promene određenih standarda KAPK-a. Imajući u vidu pravne posledice svega toga i eventualnu tužbu države, u obavezi smo da reagujemo i razgovaramo sa članovima KAPK-a i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. Nije važno da li se radi o 500 ili 30 slučajeva, ako su protivpravno ostali bez posla, to je onda problem i zato želimo da ga rešimo", rekao je Džamić.
 
On napominje da je reč o pravnoj, a ne personalnoj i političkoj temi i da je Ministarstvo konsultovalo domaće pravne eksperte, kao i stručnjake iz delegacije EU od kojih u narednih 30 dana očekuje da dobije pravnu ekspertizu kako bi se sve razjasnilo i rešilo u skladu sa pravnim propisima.
 
Oni koji se smatraju oštećenima odlukom KAPK-a pozivaju se na to da su odjednom promenjeni standardi koji potiru ranije odluke same Komisije i upravo zato imamo pravnu dilemu koju treba razrešiti. On dodaje da će jedan od prioritetnih zadataka Ministarstva nakon formiranja novog Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i novog KAPK-a biti unapređenje sistema vrednovanja kvaliteta visokoškolskih ustanova i uspostavljanje registra nastavnika.
 
"Tako bismo u svakom trenutku znali ko je gde zaposlen i sa kojim fondom časova. Takođe, sistem akreditacije treba da bude što transparentniji i kvalitetniji, kako se ovakve stvari ne bi ubuduće dešavale", smatra Džamić.
 
Generalni sekretar KAPK-a Šćepan Miljanić naveo je da je osporeno oko stotinak doktorskih diploma od čega skoro polovinu poseduju oni koji su bili zaposleni kao profesori, docenti ili asistenti. Kako je objasnio za Tanjug, KAPK ne poništava diplome, jer je to u nadležnosti Ministarstva, ali ih osporava ukoliko ih je izdala visokoškolska ustanova koja nije bila akreditovana.
 
Prema njegovim rečima sporno je što su određeni univerziteti izdavali diplome bez dozvole Ministarstva, kao i to što su doktore nauka sa spornim disertacijama angažovali drugi fakulteti i s njima pravili studijske programe za koje su podnosili zahtev za akreditaciju.
 
"To ne znači da ti studijski programi neće biti akreditovani, ali zato nalažemo ustanovama da se predavačima s takvim diplomama prekine radni odnos. Ako neko drugi želi da ih zaposli, mi s tim nemamo ništa", rekao je Miljanić.
 
On insistira na tome da su osporene diplome nezakonite i da KAPK postupa po propisanim standardima.
 
"Zabluda je da retroaktivno osporavamo diplome. KAPK dobija zahtev za utvrđivanje akreditacije određenog studijskog programa i ako nađemo na listi zaposlenih nastavnika s nezakonitom diplomom, koja može da bude stečena pre tri, 17 ili 30 godina, razmatramo da li je ustanova tada imala pravo da je izda", pojasnio je Miljanić.
 
Na konstataciju da privatni univerziteti negoduju tvrdeći da su samo oni na udaru KAPK-a, Miljanić odgovara da je osporeno i nekoliko diploma državnih univerziteta. Upitan šta je rešenje za one čije se diplome osporavaju, generalni sekretar KAPK-a odgovara da "oni to treba da reše sa ustanovama koje su ih izdale".
 
Miljanić je podvukao da diplome studenata čijim su predavačima osporeni doktorati ni na koji način dovedene u pitanje.
  • Gladius et anus

    06.12.2017 15:41
    Maximus
    Читам коментаре и примећујем да се стално протеже некакво незадовољство свим и свачим. Дај људи погледајте и учините нешто лепо, пронађите швалерку/швалера, почастите се новим колима, отпутује негде са љубавницом... Од претераног незадовољства брже се стари и лошија је потенција
  • ološ

    06.12.2017 15:21
    Ministar prosvete je zakucao i rekao nema poništavanja doktorata i diploma iz prošlosti !
    Komisija za akreditaciju i proveru doktorata je dužna da javnost obaveti o imenima plagijatora, na kojim fakultetima su doktorirali i imena profesora koji su bili u komisiji za odbranu doktorata.
    Kako stvari stoje sa doktoratom Siniše Malog , svi beže od ocene njegovog doktorata jer se plaše posledica, angažovanje koruppiranog mrsomuda iz inostranstva, Mali na kraju neće biti plagijator a kako stvari izvesnije je da će ponovo biti gradonačelnik BGD.
  • Zivan

    06.12.2017 13:43
    Koliko se štancuju zvanja trebalo bi svaki mesec po sto doktorata proveravati...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".