Ljajić je za agenciju Beta kazao da je Bugarska prva zemlja članica EU s kojom Srbija potpisuje memorandum o snižavanju cena roming usluga, podsetivši da je pre toga sa tri zemlje regiona, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom, potpisala sličan sporazum, zahvaljujući kome su u protekle tri godine za 35 odsto snižene cene odlaznih poziva u romingu.
On je rekao da memorandum s Bugarskom ne znači automatsko snižavanje cena rominga, jer "Bugarska kao članica EU nema nadležnosti i mehanizme za takvu odluku", ali je dodao da se današnjim potpisivanjem "telekomunikacioni operateri dve zemlje ohrabruju da idu u proces snižavanja ovih usluga".
"Mi verujemo da će mobilni operateri Srbije i Bugarske pronaći komercijalni interes, da kroz povećanu frekvenciju saobraćaja, idu u pravcu snižavanja cena usluga rominga, što je zapravo smisao ovog memoranduma. Tim pre, jer u EU od juna nema plaćanja romiga, pošto su cene korišćenja usluga mobilnih operatera u inostranstvu jednake onim u domaćem saobraćaju i iznose 3,2 evrocenta za minut odlaznog poziva", rekao je Ljajić.
Za razliku od EU, cene rominga u regionu su, uprkos sporazumu iz 2014. godine, i dalje visoke, pojasnio je Ljajić, dodavši da su odlazni pozivi šest puta skuplji nego u EU, a prenos podataka putem interneta je skuplji čak 20 puta.
"Krajnji cilj zemalja Zapadnog Balkana je da se i na nas, kao države koje su procesu pridruživanja, proširi važenje direktive EU o ukidanju cena romigna, iako to neće biti ni brzo, ni lako ostvarivo", zaključio je Ljajić.
Komentari 2
Nišlija
Uopšte nije za potcenjivanje. Sa obe strane granice postoji desetine hiljada ljudi koji imaju blisku rodbinu sa druge strane.
Da ne pricamo o privrednoj povezanosti jugoistoka i istoka Srbije ( gde živi dva ipo miliona ljudi) sa Bugarskom.
Teda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar