Novčana pomoć za treće dete do njegovog punoletstva porodicama je obećavana godinama, ali prema svemu sudeći, od tog predloga neće biti ništa.
Foto: Pixabay
Informacije o negativnim demografskim trendovima u Srbiji sve su lošije. Proteklih godina najavljivane su populacione politike koje će obezbediti bolje uslove za povećanje nataliteta i stvaranje porodice. Kao jedna od mera natalitetnih politika mogao se čuti i predlog da porodice sa troje dece dobijaju novčanu pomoć do 18. godine trećeg deteta.
Ovaj predlog iznošen je u okviru Građanskog zakonika koji je u pripremi već više od 10 godina. Tako je nedavno i ministarka u Vladi Srbije Zorana Mihajlović najavila pomoć za treće dete koju, kako je navela za "Politiku", predviđa Građanski zakonik. Ono što ovo obećanje razlikuje od pređašnjih jeste da je odmah usledila i reakcija.
Naime, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević se nakon izjave Mihajlovićeve oglasio i za isti list poručio da je nerealno da Građanski zakonik predviđa pomoć za treće dete, jer se on "uopšte ne bavi finansijskom podrškom porodici i demografskim pitanjima". Štaviše, Đorđević je naveo da bi takva mera srušila ekonomsku stabilnost države.
"Vlada od 2014. godine vodi odgovornu politiku i sve mere koje donosi su u interesu prvenstveno države, naših građana i građanki, vodeći prvenstveno računa o ekonomskim mogućnostima države. Ovakva mera, ako bi se donela, srušila bi ekonomsku stabilnost. Uostalom, i mnoge razvijene zemlje, koje imaju isti demografski problem, nemaju ovakve mere niti razmišljaju o njima", rekao je Đorđević za Politiku.
Međutim, u trećoj knjizi Prednacrta Građanskog zakonika iz juna 2011. godine definišu se porodični odnosi. U članu šest tog dokumenta govori se o podsticanju rađanja dece, a kao jedan od predloga je i pomoć za treće dete do njegovog punoletstva. Prednacrt iz 2015. godine takođe se bavio podsticanjem rađanja dece, a u njemu se navodi da se posebnim propisima uređuje podsticanje rađanja dece, ali se ne spominje pomoć trećem detetu.
Milena Kostić iz Udruženja "Roditelj" kaže za 021.rs da joj izjava Đorđevića deluje kao racionalno saopštavanje stanja stvari.
"Iz moje perspektive kao majke sa četvoro dece, to mi je uvek delovalo kao šarena laža. Nisam videla mogućnost da se, u situaciji kada se smanjuju plate, penzije i sve ostalo, obećavaju dodatne privilegije porodicama sa više dece. Ne znam da li se predlog koristio striktno za političke svrhe, ali verujem da se dosta političkih poena dobijalo akonto obećanja", poručuje Kostić.
"Zvuči razočaravajuće, jer mi se borimo za nešto o čemu se govori godinama unazad. Pomoć za treće dete ne bi donela boljitak samo porodicama, već bi svojim postojanjem doprinela povećanju nataliteta, ali bi i obezbedila krov nad glavom deci kojima je pomoć potrebna", kaže Silvija Maluckov iz ovog udruženja.
Predlog komisije za izradu Građanskog zakonika bilo je osnivanje posebnog fonda koji bi se finansirao delom iz budžeta, a delom iz države. U Srbiji ima manje od 100.000 porodica sa troje dece, a oko 60 odsto te dece je već punoletno. Pomoć za troje dece bi, prema nekim proračunima, državu koštalo oko pet i po milijardi dinara godišnje.
"Ratomir Slijepčević, koji je član komisije za izradu Građanskog zakonika, navodi da bi se fond u ovu svrhu finansirao iz budžetskih sredstava, ali i donacijama. Tako bi sredstva za taj fond bila mala u globalnom iznosu. Prema tome, naknada kao naknada je održiva. Na kraju krajeva nismo je mi kao udruženje izmislili, nego je potekla iz same Vlade", dodaje Maluckov za 021.rs.
Obe naše sagovornice saglasne su u tome da je podrška porodici u Srbiji potrebna, jer je njen položaj nezavidan.
"Volela bih da se porodica malo više poštuje. Imam četvoro dece i ne vidim puno naklonosti ka tome. Pritom, ne kažem da bi majke sa više dece trebalo da se vrednuju posebno. Ipak, procenjujemo se kao osobe koje su rađale zarad socijalne koristi koje nema. Mizerno je sve to. Ukoliko se već radi na pozitivnom natalitetu, možda bismo mogli da radimo na tome da mama zadrži svoje radno mesto kad se vrati sa porodiljskog, a ne da dobije otkaz ili mesto koje je manje plaćeno", smatra Kostić.
Sa druge strane, predviđa se usvajanje Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, koji bi trebalo da se primenjuje od jula naredne godine. Prema novom zakonu, za rođenje prvog deteta majkama će se isplaćivati 100.000 dinara, u odnosu na sadašnjih 39.000.
Osim povećanja novčanog izdatka za roditelje, zakon predviđa i da se novac uplaćuje direktno na račun podnosioca zahteva, a ne na račun njegovog poslodavca.
Pisanje ovog teksta pomoglo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije podržavajući projekat Radija 021 "Deca su naše blago". Sadržaj teksta i stavovi izneti u njemu su isključiva odgovornost Radija 021 i ni na koji način ne odražavaju stavove i mišljenja Ministarstva.
Neka mi vrati moj zivotni standard koji sam imala pre nego ce doci na vlast i imacu za svoje cetvoro dece i vise nego sto mi treba.
SATRESE NAS, LJUDI, POCRKACEMO SVI OD GLADI.
Gospodo gospodin iz stranke dveri je lepo to vec resio. Da se sa svakog fiskalno racuna da se odvoji samo 1DINAR to bi vec resio probleme. Sve moze da se resi samo treba hteti. A to stvarno ne bi ubili nikoga. SAMO 1 DINAR
Više dece, veće potrebe, više zagađenja svake vrste. Ovo ipak nije srednji vek. Jedno do dva deteta je dovoljno, i pri tome da budu dobri ljudi, lepo vaspitani, odgovorni i vredni. Ako poneko iskreno želi tri ili četiri deteta (a ne zbog propagande), verovatno će ih imaće, a taman će nadoknaditi nemanje dece od strane onih koji ne mogu da rode, ili eventualno ne žele.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Pripadnici Vojske Srbije angažovani u mirovnim misijama u Libanu i na Bliskom istoku su dobro i do sada nisu bili direktno ugroženi, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
Predlogom izmene Zakona o visokom obrazovanju stvaraju se mogućnosti da se kvalitetni studijski programi sa inostranih univerziteta realizuju u Srbiji, kažu u Ministarstvu prosvete.
Viši sud u Beogradu odbacio je molbu za puštanje na uslovni otpust osuđenog bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorada Ulemeka Legije.
U Srbiji su u septembru ove godine izdate 2.872 građevinske dozvole, što je od 7,7 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Nekadašnji predsednik Reformske demokratske stranke Vojvodine Dragoslav Petrović istakao je na promociji svog romana da je Ante Marković pokušavao sve kako bi zaustavio raspad Jugoslavije i rat.
Evropska komisija dala je pozitivnu ocenu za dodelu druge tranše finansijske pomoći Kijevu u iznosu od 4,1 milijardu evra iz Evropskog fonda za podršku Ukrajini.
Predstavnici Srbije i Mađarske potpisali su danas u Budimpešti zajedničku političku deklaraciju i šest sporazuma, posle sednice Saveta za stratešku saradnju dve zemlje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula "veoma nepristojan čovek koji ne voli Srbiju".
Vlada Srbije donela je na današnjoj sednici rešenja o dodeli nacionalnog sportskog priznanja rukometašici Jeleni Petrović i odbojkašu Ivanu Miljkoviću.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će voz od Beograda do Budimpešte krenuti najkasnije do marta 2026. godine i da će putovanje trajati dva sata i 45 minuta.
Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".
Srbija će za 30-tak godina imati oko 1,5 miliona stanovnika manje, a najviše će se isprazniti jug i istok, koji će biti siromašniji za 445.000 ljudi u odnosu na poslednji popis 2022. godine.
Sudsko veće na suđenju Urošu Blažiću za masovna ubistva u selima Malo Orašje i Dubona odbilo je danas skoro sve predloge za izvođenje novih dokaza, a naredno ročište biće 25. novembra, za kada je pla
Uprava za agrarna plaćanja obavestila je poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ove godine ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji.
Kako sada stvari stoje, građani Srbije neće moći da saznaju koliko su kao poreski obveznici platili nabavku vozila "Fiat 500", u narodu poznatih kao "fića", koje je MUP nabavilo kao patrolna vozila.
Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.
Komentari 15
brana
SATRESE NAS, LJUDI, POCRKACEMO SVI OD GLADI.
seba
Realno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar