Delegaciju Srbije na Međuvladinoj konferenciji predvodi ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović, zemlje članice predstavlja estonski ministar spoljnih poslova Sven Mikser, a Evropsku komisiju komesar za pregovore o proširenju Johanes Han.
U izjavi pred početak Međuvladine konferencije, Joksimovićeva je rekla da je otvaranje dva nova poglavlja važan korak u procesu pridruženja. Ministarka napominje da je Srbija imala spremnih pet pregovaračkih pozicija i da je očekivala otvaranje više od dva poglavlja.
U EU očekuju da će Srbija u prvom delu 2018. godine moći da otvori još najmanje tri nova poglavlja, među kojima su poglavlje 33 o finansijskim i budžetskim odredbama, poglavlje 9 o finansijskim uslugama i poglavlje 13 o ribarstvu.
Srbija je u pregovorima sa Unijom otvorila ukupno 12 poglavlja, dva su preliminarno i zatovorena. Na putu evrointegracija čekaju je još 23 poglavlja. Otvaranje novih očekuje se u junu.
Hronologija otvaranja poglavlja u pregovorima sa EU
20. jun 2017. – Poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine i poglavlje 29 – Carinska unija.
27. februar 2017. – Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika i poglavlje 26 – Obrazovanje i kultura.
13. decembar 2016. – Poglavlje 5 – Javne nabavke i poglavlje 25 – Nauka i istraživanje.
18. jul 2016. – Poglavlje 23 – Pravosuđe i osnovna prava i poglavlje 24 – Pravda, sloboda i bezbednost.
14. decembar 2015. – Poglavlje 32 – Finansijski nadzor i poglavlje 35 – Normalizacija odnosa Beograda i Prištine.
21. januar 2014. – U Briselu je održana prva međuvladina konferencija između Srbije i EU, čime je označen početak pristupnih pregovora na političkom nivou.
Komentari 2
@mrva
ti "novi radikali" nas prodaju jeftino i primaju migrante na veliko i daju im uslove bolje nego sto ima veliki broj nasih gradjana
dovoljno za nova poglavlja
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar