Kako pišu "Novosti", ovo su zvanični podaci Nacionalne službe za zapošljavanje, dok se broj onih kojima nije bila važna dozvola i radili su na crno, ne zna.
Najviše stranaca bez "papira" je, naravno, dok traje građevinska i sezona poljoprivrednih radova i najčešće dolaze iz Makedonije i Albanije. Kada se radi o zvanično izdatim dozvolama za rad, one su date uglavnom menadžerima, direktorima kompanija, IT stručnjacima...
Kako naglašavaju u Ministarstvu za rad, Srbija ima zaključena dva bilateralna sporazuma o privremenom zapošljavanju radnika migranata, sa Belorusijom iz 2009. godine i sa Bosnom i Hercegovinom iz 2011. godine. Takođe, postoji i Protokol o saradnji između našeg Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Slovačke Republike, u oblasti rada i zapošljavanja, koji je zaključen nedavno, tačnije 13. novembra.
Tokom 2016. godine izdato je 7.340 dozvola za rad strancima u Srbiji, dok je u periodu od 1. januara do 31. oktobra 2017. godine Nacionalna služba za zapošljavanje dozvolila rad za 6.225 stranaca. U ukupan broj ulaze nove i produžene dozvole.
Željko Veselinović iz sindikata "Sloga" kaže za
"Novosti" da nije čuo da je neki stranac, običan radnik, došao da radi kod nas, već su to uglavnom stručnjaci u IT sektoru ili oni koji su na visokomenadžerskim pozicijama.
Veselinović ističe da su kod nas najniže plate u Evropi i da obični radnici nemaju motiv da dođu da rade kod nas. Nekada su dolazili Rumuni zbog poljoprivrednih poslova, a sada je i njih sve manje pošto su oni u Evropskoj uniji i imaju bolje prilike.
Veselinović kaže da u Železari u Smederevu sada ima dosta Kineza, Rusi su u NIS i "Lukoilu", ali oni vode posao i odgovorna su lica. Njihove zarade ne mogu da se mere sa prosekom u Srbiji.
Komentari 5
Veritas
Horrible
Veritas
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar