Od toga je gotovo 287 miliona izdvojeno iz budžeta za naknadu materijalne štete po presudama Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, a 480.000 na osnovu prinudne naplate izvršnih sudskih presuda u zemlji.
Ovo je objavljeno u izveštaju o reviziji pravilnosti poslovanja Pravobranilaštva koji je uradila Državna revizorska institucija.
Evropski sud je ustanovio praksu da država snosi odgovornost za isplatu svih neizmirenih obaveza radnicima nekadašnjih društvenih preduzeća, koje su utvrđene pravosnažnim presudama. Istu praksu je ustanovio i za takozvane komercijalne dugove, u kojima je društveno preduzeće dužnik drugom preduzeću, bez obzira na to da li je ono privatno ili državno. U 29 presuda protiv Srbije, koje su se odnosile na 126 pojedinačnih predstavki, osim povrede Konvencije, Sud u Strazburu dosudio je i naknadu štete podnosiocima predstavki.
Tako je radnicima nekadašnjeg preduzeća "Raška" iz Novog Pazara i njegovih zavisnih društava, koja su obuhvaćena stečajem nad preduzećem "Raška holding kompanija AD", iz budžeta u julu ove godine isplaćeno 81.798.325 dinara. Prema presudama ovog suda isplaćena je i materijalna naknada od 286.883 miliona dinara na konto neizmirenih obaveza 29 društvenih preduzeća po izvršenim presudama domaćih sudova za potraživanja iz radnih odnosa i komercijalnih dugova.
Inače, Srbija će, na osnovu Zakona o budžetu za 2018. godinu, sledeće godine platiti 20 milijardi dinara po osnovu različitih kazni, penala i naknada štete, što je za osam milijardi dinara veći trošak nego ove godine. Pritom odšteta od 40 miliona evra, koju država mora da plati grčkom "Mitilineosu" zbogh RTB Bor, nije budžetirana.
Komentari 6
Rajko
Veronika
av
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar