Međutim, ne samo da ne postoje podaci o epilozima ovih hapšenja, već i poslednje istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku pokazuje da često najavljivana "dekriminalizacija policije" ostaje samo na obećanjima, piše
Insajder.
Od oko 200 prijava koje godišnje podnese Sektor unutrašnje kontrole, protiv pripadnika MUP-a, u proseku samo deset prijava dobije svoj epilog na sudu. Istovremeno, kako pokazuju podaci Beogradskog centra, čak dve trećine krivičnih prijava koje podnese Sektor unutrašnje kontrole MUP-a godišnje se odbaci.
Sofija Mandić iz Beogradskog centra za Insajder navodi da postoji nekoliko mogućih razloga za loše rezultate po podnetim prijavama, ali da o tome može samo da se nagađa.
"Od toga da Sektor unutrašnje kontrole podnosi neosnovane krivične prijave samo da bi podigao broj. Razlog može biti i to da te krivične prijave nisu dovoljno obrazložene, odnosno da nema dovoljno materijala i da tužilaštvo nema drugog izbora. Treći razlog bi mogao biti da postoji neka vrsta razumevanja i saradnje, odnosno da tužilaštvo štiti izvršioce krivičnih dela, što bi posebno bio problem", navodi ona za Insajder.
Prema Izveštaju o radu Unutrašnje kontrole MUP-a u 2014, nadležnim javnim tužilaštvima su podnete krivične prijave protiv 155 policijskih službenika. Godinu dana kasnije, Sektor unutrašnje kontrole za 2015. podneo je 168 krivičnih prijava protiv 173 policajca.
U izveštaju Sektora unutrašnje kontrole za 2016. navodi se da su pripadnici policije izvršili 201 krivično delo, a najveći broj je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja, odnosno primanje mita.
Najviše krivičnih prijava u prehodnoj godini podneto je protiv pripadnika Saobraćajne policije.
Komentari 5
/
pa bre oni imaju prvo moraju platiti sefa koji ih pusti na ulicu
ovde samo strani protektirat sa stranim ljudima u zakonodavstvu nesto mogu uraditi.
srbija ne sme u eu zato sto je srbija otrovna
av
100%Таксиста
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar