Kako prenose
"Novosti", statistika pokazuje da je ovo za oko 50.000 predmeta više nego pre tri godine. Procene su da je u oko 90 odsto slučajeva Srbija tužena, a da je u samo 10 odsto ona tužilac ili izvršni poverilac.
I u Pravobranilaštvu konstatuju da se od 2014. naovamo beleži znatan priliv predmeta u kojima ono istupa kao zakonski zastupnik ne samo ministarstava, organa uprave u sastavu ministarstava i posebnih organizacija, već i svih javnih ustanova čiji je osnivač Republika i čije se finansiranje obezbeđuje iz republičkog budžeta.
Sporovi protiv države vode se iz najrazličitijih razloga - od nezakonitog rada državnih organa, preko neosnovanog pritvora ili nezakonite osude, do neobezbeđivanja protivgradne zaštite i tužbi za utvrđivanje prava svojine na građevinskom zemljištvu. Građani traže i naknadu štete zbog povreda na radu, zbog policijske torture ili oduzetih vozila, oružja i drugih predmeta u vezi sa krivičnim postupcima.
Tužbe protiv države podnose i oni kojima Ustavni sud usvoji ustavne žalbe zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku ili za povrede prava ličnosti i dostojanstva, prenose "Novosti".
Tek svaki dvadeseti zahtev za naknadu štete zbog neosnovanog pritvora završi se sporazumom o poravnanju sa Ministarstvom pravde, dok ostali nezadovoljnici tuže državu. Od 1. januara do 11. decembra 2017. podneto je 700 zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode.
Komisija je odlučivala o 306 podnetih zahteva. Na osnovu postignutog sporazuma isplaćeno je više od 18 miliona dinara, ali se deo isplata odnosi i na ranije postignute dogovore.
Komentari 3
Građanin Srbistana
Jer... kada svi ti ljudi... sa onima koji ne tuže, već ćute i trpe.... izađu na ulicu, pa neće posle da uđu...
Zato kažem, odlično je dok tuže. Radujte se tome.
pera
Бранко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar