Otkrivena zloupotreba pri nabavci jelke za 83.000 evra, još jedan je dokaz da se ne radi o slučajnosti, već o dobro uigranom poslu, ocenila je Inicijativa.
"Grad Beograd novogodišnju rasvetu nabavlja isključivo od firme "Keep light d.o.o" još od 2002. godine, a saradnja ide dotle da se u tenderima čak koriste i fotografije artikala ovog prodavca, što omogućava i njihovu pobedu kao ponuđača", navodi se u saopštenju.
Inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" upozorava u saopštenju da se izdaci za rasvetu svake godine umnožavaju i po nekoliko puta, pa je 2016. godine potrošeno oko 200 miliona dinara, što je preko tri puta više nego 2015. godine, a neverovatnih 60 puta skuplje nego 2014. godine kada je ukrašavanje koštalo oko tri miliona dinara.
Do 2016. godine za lampice je potrošeno oko pola milijarde dinara, navodi Inicijativa i dodaje da je o svemu ovome izveštavao portal Pištaljka.rs, ali to nije bilo dovoljno da nadležni pokrenu mehanizam da se ove malverzacije zaustave.
"Siniša Mali, svojom izjavom da će ugovor biti raskinut, samo pokušava da izbegne odgovornost, koju neosporno ima u ovom kriminalnom poduhvatu", ocenjuje Inicijativa.
"Uhvaćen u delu krađe, on poručuje javnosti - "dobro, vratiću", ali mi to ne smemo da prihvatimo i zato zahtevamo da Više javno tužilaštvo postupi po svim krivičnim prijavama koje smo do sada poslali kao i po onim koje ćemo ovim povodom u najskorijem roku. Nakon podnošenja krivične prijave zbog nameštenih tendera za nabavku novogodišnje rasvete", naglašava Inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd".
Inicijativa podseća da je ranije podnela krivične prijave zbog nameštenih tendera za nabavku novogodišnje rasvete.
TS: Podaci o nabavci jelke nepotpuni
"Podaci o nabavci novogodišnje jelke u Beogradu nisu potpuni i pouzdani i trebalo bi da saznamo šta se tu zaista desilo", izjavio je danas izvršni direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić. On je rekao da je, prema objavi na portalu javnih nabavki, postojala jedna ponuda za jelku i da je odabran najpovoljniji ponudjač, odnosno jedini koji se javio, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije rekao da su postojale tri ponude.
"Trebalo bi da bude ispitano šta iza toga stoji, da li je zaista bilo razmatranja još nekih ponuda, a da to uopšte nije čak ni konstatovano u dokumentaciji naručilaca", kazao je Nenadić. Kako je rekao, konstatovano je da je cena jedinog ponudjača novogodišnje jelke u granicama koje je Grad Beograd već izdvojio za tu namenu, medjutim, "nema traga da je ikada došlo do zaključenja ugovora, a s druge strane očigledno je da je ugovor izvršen i da je jelka postavljena".
"To je nešto što u normalnom pravnom toku stvari ne bi smelo da se desi niti bi se dogodilo u nekim normalnim okolnostima", istakao je Nenadić. Dodao je da su se kasnije pojavile informacije da će ugovor biti raskinut i zapitao se kako da bude raskinut ako nikada nije ni zaključen.
"Na kraju imamo obaveštenje da će ta jelka biti poklonjena, odnosno da firma neće tražiti novac za koji je konkurisala i trudila se da ga dobije. Mislim da to baca dosta sumnje na čitav ovaj posao", rekao je Nenadić. On je kazao da čak i kada bi sve bilo izvedeno po zakonu, za šta "postoje ozbiljne sumnje", ostalo bi pitanje da li je to ono što je gradjanima zaista potrebno.
Beograd će za doček 2018. godine imati jednu od najskupljih novogodišnjih jelki na svetu, koju gradjani plaćaju 83.000 evra i koja je postavljena tri dana pre nego što je doneta odluka o dodeli ugovora, objavio je ranije portal Pištaljka.
Komentari 5
PERICA ###
A,nas ko ....!?
Veverac
Jelka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar