Kako navode, nakon završetka sukoba na Balkanu veliki deo korišćenog oružja preplavio je evropsko crno tržište.
"Danas su skandinavske ulice pune stranih i ranije ne tako čestih marki oružja poput srpske Zastave i čehoslovačkog Škorpiona, a to oružje korišćeno je u nizu pucnjava", prenosi "Sputnjik".
Norveški list "Dagbladet" ističe da se oružje koje vodi poreklo sa juga i istoka Evrope sve više koristi u sukobima bandi i trgovini drogom.
"Samo tokom ove jeseni nekoliko desetina muškaraca optuženo je za trgovinu drogom i oružjem, a u nastavku operacije ’Glad’ otkrivena je trgovina oružjem iz bivše Jugoslavije, Bugarske i Sovjetskog Saveza", ističe se u tekstu.
Prema procenama Evropola iz 2014. godine, oko pola miliona komada oružja je ukradeno i prošvercovano u Evropsku uniju.
Predrag Petrović iz beogradskog Centra za bezbednosnu politiku za "Dagbladet" kaže da je velika količina tog oružja i dalje dostupna na srpskom crnom tržištu.
"Procenjuje se da je reč o oko 900.000 oružja. Mnogi su tvrdili da im je oružje ukradeno, ali je ono zapravo prodato u Zapadnoj Evropi", kaže Petrović.
On navodi da se AK-47, poznatiji kao kalašnjikov, u Srbiji može kupiti za 200 evra, a da to isto oružje na Zapadu košta i do 3.000 evra.
"Razlika u ceni je otprilike ista i za manje oružje", navodi Petrović, ističući da su šverceri uglavnom balkanski emigranti koji žive na Zapadu.
Osim toga, on je naveo da za većinu oružja postoji posebna "narudžbina", da se ono švercuje u delovima kako ih policija ne bi otkrila, kao i da se za šverc koriste uglavnom iste rute kao i za drogu.
Iz Centra za bezbednosnu politiku takođe navode da se oružje iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Turske švercuje u Mađarsku i Austriju, odatle u Francusku, Belgiju i Holandiju, iz kojih stiže u Dansku, koja služi kao "distributivni centar za ostatak Skandinavije".
"Malme je mesto u koje ilegalno oružje ulazi u Švedsku, a većina tog oružja je sa bivih ratišta na Balkanu", navodi Lars Forstel iz švedske policije.
Kako se navodi, u Švedskoj je 2017. viđen dramatični porast pucnjava - 40 ljudi je ubijeno, a 135 ranjeno u preko 300 sukoba, od kojih većina ima veze sa bandama.
Komentari 3
Cocco
More Ako, pojma ti nemaš!
PetarPP
Iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Kosova da, ali ako B92 tako kaže onda mora da je istina.
Ako
Zna se ko trguje oružjem sa prostora bivše Juge. Hrvati i Albanci.
Čak se razgovara o uvođenju sankcija EU Hrvatskoj, zbog takvog ponašanja u doba rata u Siriji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar