U Velikom Polju, kako se navodi, otkriveno je 100 metalnih bačvi od po 180 litara, a u Markovića Kraju još 60 metalnih i pet plastičnih buradi od po 400 litara. U bivšem skladištu građevinskog materijala u Velikom Polju otkrivena su burad sa crnom pastozno-želatinastom masom bez mirisa.
U Ministarstvu za zaštitu životne sredine kažu za
"Politiku" da su na drugom mestu u selu Vukićevica, u zaseoku Markovića Kraj, burići bili razbacani.
"U nekoliko je bila tečna i pastozna materija, a u većem delu očvrsla materija crnosive boje, bez mirisa. Pored burića nađeno je i 80 plastičnih vreća. U polovini njih je čvrsta žutonarandžasta smesa pomešana sa sunđerom", navode u Ministarstvu.
Pretpostavlja se da je otpad u Markovića Kraj bačen odavno, jer je na terenu delovalo da je sve zapušteno, a izlivena masa delimično podseća na industrijska maziva.
Ovaj otpad, kako navode u Ministarstvu zaštite životne sredine, posle ispitivanja u ovlašćenoj laboratoriji biće propisno upakovan radi pripreme za transport i predat ovlašćenom operateru na skladištenje i tretman.
"Završili smo analizu 25 tona toksičnog otpada iz Vukićevice kraj Obrenovca. Sad je važno da se utvrdi koliko otrovi utiču na životnu sredinu i da li su dospeli u podzemne vode, jer bi u tom slučaju toksini mogli da zagade pijaću vodu", rekao je pomoćnik direktora Instituta nuklearnih nauka u Vinči Vladimir Nikolić.
Stručni tim Gradskog zavoda za javno zdravlje izvršio je analizu tri uzorka vode za piće iz individualnih bunara u selu Vukićevica i rezultati se očekuju u narednih desetak dana.
Nikolić kaže da sumnja da su ispitane materije mogle da zatruju zemljište pošsto su bile u buradima zakopanim do šest metara dubine.
"Fabrika vode u Makišu, koja napaja Beograd pijaćom vodom, nije ugrožena. Kada bi zagađenje, nekim slučajem, stiglo do vodozahvata na Savi, fabrička postrojenja otklonila bi otrovne materije u procesu prerade vode", rekao je on.
Komentari 1
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar