Sociolog Jovo Bakić rekao je da očekuje da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora pošto je čuo poslednju izjavu predsednika države i lidera SNS Aleksandra Vučića, ali i poruke iz medjunarodne zajednice. Vučić je u subotu, 6. januara, rekao da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora i da ne veruje da će biti preglasan na sednici Predsedništva stanke.
"Vučiću je od strane medjunarodne zajednice rečeno da će izgubiti ono malo poverenja što ima ukoliko bude izbora. Tu mislim na SAD, Nemačku i druge zemlje Evropske unije, jer je održavanje izbora svake godine za te zemlje potpuno neprihvatljivo", kazao je Bakić.
On je naveo da zemlje na koje se Srbija ugleda imaju uhodan sistem koji podrazumeva da se izbori održavaju na četiri godine, posle čega se polažu računi gradjanima za ono što je uradjeno u proteklom periodu.
"Ako vi taj sistem narušavate svake godine, onda to znači da ga izvrgavate ruglu, da želite da ga prilagodite sebi, što je radjeno iz stranačkih interesa", ocenio je Bakić i dodao da je posledica takvog ponašanja činjenica da se "ništa ne radi, osim stalne predizborne kampanje".
Profesor Fakulteta političkih nauka Djordje Pavićević smatra da je za aktuelnu vlast važno da tema izbora bude stalno otvorena, a da će matematika presuditi da li će biti održani zajedno s beogradskim. Prema njegovim rečima, protekle godine atmosfera u parlamentu je stalno "podgrevana" kako bi se održavala priča o vanrednim izborima.
"Epilog stalnog održavanja te teme zavisiće od matematike, u smislu procene da li će njihovo održavanje pomoći da pobede na izborima u Beogradu u kojem stoje lošije u odnosu na ostatak zemlje", rekao je Pavićević.
Bojan Klačar iz Cesida kaže da se ne sme isključiti mogućnost da će vanredni parlamentarni izbori biti održani u martu, ali procenjuje da ih ipak neće biti. Smatra da je sada manja mogućnost za izbore u odnosu na pre nekoliko meseci, jer je sužen broj i kvalitet argumenata.
Prema njegovim rečima, iz ugla gradjana i političke logike ne postoje argumenti za održavanje trećih vanrednih parlamentarnih izbora u četiri godine, jer aktuelna vlast ima stabilnu većinu. Klačar je rekao da bi razlozi za njihovo održavanje mogli da budu samo stranački, jer ako ih bude, SNS može da kompletira vlast do 2022. godine i može da napravi strukturu u parlamentu koja će joj više odgovarati.
On je naveo i da stalne tenzije oko pitanja izbora odgovaraju SNS-u, jer na taj način pritiskaju opoziciju, ali i svoju stranačku infrastrukturu i članstvo koje se drži "spremnim i u nekoj vrsti pripravnosti".
Srpska napredna stranka (SNS) treba u sredu da održi vanrednu sednicu Predsedništva na kojoj će tema biti vanredni parlamentarni izbori. Na sednici Glavnog odbora SNS-a 18. novembra prihvaćen je Vučićev predlog da se ne raspisuju vanredni parlamentarni izbori i tada su od 500 članova samo četiri glasala za održavanje izbora.
Komentari 8
Jelena
Zivan
Marijana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar