Trivan: Srbija će biti čistija kada svi građani budu inspektori

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan kaže da će Srbija biti čistija ukoliko svi građani postanu inspektori životne sredine.
On je za RTS rekao da je pronalaženje toksičnog materijala skladištenog u Obrenovcu samo početak priče. 
 
"Da li ćemo i šta još ponegde pronaći, to ćemo videti. Mislim da ćemo pronaći, ali i da ćemo se potruditi da svi državni organi urade svoj posao kako treba", naglasio je Trivan. Dodao je da nije dovoljno samo da se pronađe mesta na kojima se otpad nalazi i privedu počinioci kriminala, već je potrebno da i pravosudni organi odrade svoj posao.
 
Otpad sa toksičnim materijama kod Obrenovca pronađen je nedavno uz pomoć građana i BIA, a još se istražuje njegovo poreklo.
 
Ne zna se koliko opasnog otpada ima u Srbiji
 
Kako navodi RTS, u Srbiji nema dovoljno postrojenja za preradu otpada, a izvoz je za većinu preskup. Svega desetak inspektora u Srbiji kontroliše kako sa otrovnim otpadom postupaju oni koji ga proizvode, ali i operateri koji su zaduženi za njegov tretman. Po zakonu, opasan otpad se u krugu fabrike gde je proizveden može držati najduže godinu dana.
 
U Srbiji se godišnje stvori oko 80.000 tona opasnog otpada. Najveći problem je istorijski otpad u propalim fabrikama koga ima još na 80 lokacija, a ne zna se njegova količina.
 
Istorijski otpad koji uglavnom čine opasne hemikalije uklonjen je o trošku države sa osam lokacija. Devetsto pedeset tona otpada iz Prve iskre u Bariču je prerađeno u postrojenju u Rakovici, a 120 tona je izvezeno.
 
"Dobijen je praškasti materijal solidifikat koji je završio u cementari u Beočinu kao sirovina za proizvodnju cementa", napominje Slobodan Aranđelović, inženjer tehnologije "Junirisk".
 
Godišnje se u ovoj fabrici preradi oko 4.000 tona opasnog otpada, a u Srbiji ima još nekoliko sličnih postrojenja.
 
"Posao jeste rentabilan i može se zaraditi. Prostora za preradu opasnih i neopasnih otpada, što se mi bavimo, ima za najmanje još pet fabrika u ovoj zemlji", navodi Branislav Rađenović, direktor proizvodnje "Junirisk".
 
Do sada nisu uspeli pokušaji za izgradnju najsavremenijeg postrojenja za tretman opasnog otpada za koji je Evropska unija ponudila donaciju od 14 miliona evra, jer niko u Srbiji nije želeo da ustupi lokaciju za tu namenu.
  • show

    11.01.2018 00:52
    time za Trivana
    https://www.youtube.com/watch?v=EOCjD8j0PqE
    Generation Zapped - How We are Being Zapped By EMFs and What You Can Do About It
  • s lazov

    09.01.2018 16:36
    a mi
    Treba da gradjani budu inspektori kad inspekcija nista ne radi sem sto prima platu pogotovu gradjevinska i komunalna
  • Jaja

    09.01.2018 13:59
    Sto bih ja bio inspektor, kada me ne placaju za to? Verovatno postoje placeni inspektori pa neka se oni malko upregnu da rade svoj posao...

    Mozda kada bi ponudili 10% naplacene kazne onom ko prijavi nepravilnost, mozda bih onda to radio...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".