Time će se naša zemlja pridružiti krugu ostalih slovenskih zemalja koje slave i odaju počast slovenskim prosvetiteljima i misionarima, navodi taj beogradski list.
Inicijativa da se 24. maj proglasi za državni praznik, Dan Ćirila i Metodija, potekla je od Ministarstva kulture, a predlog će u Vladu zvanično poslati Ministarstvo za rad i zapošljavanje, koje je i zaduženo za takvu vrstu predloga.
Iz Ministarstva kulture za beogradski list još napominju da novi državni praznik ne znači i novi neradan dan, već da je suština odavanje počasti i poklanjanje pažnje Ćirilu i Metodiju zbog važnosti njihove uloge za sve slovenske narode.
Novi praznik ipak radan
Uvođenjem novog državnog praznika u Srbiji, 24. maja, zaposleni neće dobiti još jedan neradan dan, jer će se on obeležavati radno, piše B92.
Praznik Ćirila i Metodija tako će se pridružiti državnim praznicima koji se obeležavaju radno – Sveti Sava 27. januara, Dan sećanja na žrtve fašizma u Drugom svetskom ratu 22. aprila, Dan pobede 9. maja, Vidovdan 28. juna i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu 21. oktobar.
Državni i verski praznici koji se obeležavaju neradno su Nova godina 1. i 2. januar, Božić 7. januara, Sretenje koje se praznuje 15. i 16. februara, Veliki petak i Uskrs 6. i 8. aprila, Prvi maj 1. i 2. maja i Dan primirja u Prvom svetskom ratu 11. novembra.
Ako jedan od datuma kada se praznuju državni praznici padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana. Ovo se ne primenjuje kada su u pitanju verski praznici.
To znači da u zavisnosti kada padaju, državni praznici zaposlenima donose oko 10 neradnih dana. Ukoliko zbog prirode posla moraju biti radno angažovani, zaposlenima po Zakonu o radu pripada dnevnica u iznosu od 110 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Nišlija
Lepo rečeno, ali na jugu se latinica uveliko nametala zadnjih desetak godina. Čak i za vreme Tita velika većina natpisa je bila na ćirilici, a sada ubedljiva većina natpisa je na latinici, kao da smo u Hrvatskoj ili Vojvodini ili MNE, ako ćemo po vašoj analogiji.Mada je to počelo polako da se menja i fala bogu što je tako.
I ko kome tu nameće svoje aršine? Ko treba da ohladi sa mržnjom?
Pawlle
Kaćanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar