Slovenija traži da Srbija vrati više od 300 umetničkih dela

Slovenija zahteva od Srbije više od 300 umetničkih dela i istorijskih predmeta iz zbirki srpskih muzeja, zvaničnih rezidencija i državnih ustanova.
Slovenija traži da Srbija vrati više od 300 umetničkih dela
Foto: Pixabay
Kako pišu "Novosti", lista umetnina koja je u središtu zahteva, sastavljena je po samo jednom kritertijumu - činjenici da su njihovi autori Slovenci ili je Slovenija na bilo koji način učestvovala u njihovom stvaranju.
 
Po ovom osnovu, vlasti u Ljubljani traže više od 200 slika i skulptura, desetine muzejskih predmeta, pa i filmove "Kekec" Jožea Galea, "Bitka na Neretvi" Veljka Bulajića i "Zadah tela" beogradskog reditelja crnog talasa Živojina Pavlovića.
 
Svoj zahtev Slovenija je istakla još 2015. godine, kada je tamošnje Ministrastvo spoljnih poslova ambasadi Srbije poslalo spisak sa 313 predmeta iz srpskih muzeja, državnih ustanova i rezidencija na koje oni polažu navodno pravo. 
 
Iako Ljubljana nema pravno uporište da zahteva umetnička dela, njihove vlasti godinama pojačavaju pritisak na Beograd, a nedavno je stigao i poslednji u nizu ultimativnih zahteva da Srbija izvrši nepostojeću obavezu. Slovenci, između ostalog zahtevaju slike i skulpture slovenačkih umetnika Božidara Jakca, Gojomira Antona Kosa, Avgusta Černigoja, Riharda Jakopiča, Lojzea Dolinara i drugih.
 
Ova dela danas se nalaze u zbirkama Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti, Muzeja istorije Jugoslavije, Muzeja Grada Beograda... U ovoj grupi radova je i portret čuvene slikarke Nadežde Petrović koji je uradio slovenački slikar Ivan Grohar i niz drugih dela.
 
Ljubljana potražuje i umetnine koje se čuvaju u Domu Vojske Srbije, nekadašnjem Maršalatu, Predsedništvu, Muzeju vazduhoplovstva, rezidenciji u Užičkoj 7... Na listi su mahom ulja na platnu, akvareli i grafiti, ali i vajarske figure, od bronze i slonovače. Uz to, Slovenci zahtevaju i desetine istorijskih predmeta koji se čuvaju u Srbiji. 
 
Među njima su zastave slovenačkih jedinica iz NOB-a, radio stanica iz vremena italijanske okupacije, partizanski top i sanitetski materijal iz zbirke Vojnog muzeja na Kalemegdanu.
  • Paja

    11.01.2018 20:27
    Nema toga ovde
    Nek pošalju spisak, da konstatujemo da to više nije u Srbiji.
    Možemo i da pomislimo da je to ucena za neko poglavlje.
  • Predragg

    11.01.2018 17:00
    Nije problem,mi bi sve vratili,ali ili je obecano nekome od nasih politicara ili je vec napustilo nasu teritoriju,put Kipra, Moskve i raznih svetskih galerija. Mora i Sluzba od necega da zivi.
  • Laki

    11.01.2018 16:23
    Šaljem svoje slike
    Odlična prilika da Slovencima pošaljem fotku štedne knjižice Ljubljanske banke. Dajte adresu!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija