Nejednakost u zaradama kod nas je najveća u Evropi, pošto jedna petina najbogatijih prima skoro deset puta više nego petina najsiromašnijih.
To su podaci Eurostata, prema kojima čak 60 odsto građana, računajući i zaposlene i penzionere, nema mesečnu zaradu veću od 247 evra. Ekonomski analitičar Dragovan Milićević naglašava da je to zabrinjavajući podatak.
"Srbija je duboko podeljeno društvo, na 80 odsto onih koji manje-više ne mogu sebi da obezbede život dostojan ljudi koji imaju previše. Preciznija analiza govori da samo 10 odsto stanovnika ima mogućnost za luksuzan život, u srpskim okvirima to je oko 3.000 evra mesečno. Nejednakost mesečnih primanja u Srbiji najveća je u Evropi", ističe Milićević i dodaje da poređenja radi, u Hrvatskoj petina najbogatijih prima pet puta više novca od istog broja najsiromašnijih, za razliku od Srbije, gde je taj odnos 10 puta.
Milićević ističe da je naophodno što pre krenuti u proces smanjivanja te nejednakosti.
"To se može uraditi povećanjem poreza na profit, uz istovremeno smanjenje poreza na platu. To znači da treba više oporezivati dohodak, a ne rad. Takav model uspešno su primenili Slovenci", ističe Milićević.
Nejednakost je ogromna između jednog procenta najbogatijih u Srbiji i onih koji su odmah do njih. Dok najbogatiji mesečno zarađuju 13.236 evra, drugi po bogatstvu procenat stanovnika ima prosečno 913 evra mesečno, što je oko 108.000 dinara.
Ovi podaci, međutim, nisu sasvim tačni jer je jedan deo srpske ekonomije u sivoj zoni. Tako ima brojnih ljudi, vlasnika malih privatnih firmi, koji su prijavljeni na minimalac, a mesečno zarađuju hiljade evra.
Sajt Ogledalo firme napravio je istraživanje za 2017. godinu koje je obuhvatilo više od 100.000 zaposlenih, prema kome svakoi deveti radnik nije prijavljen za stalno.
"Pored tih 12 odsto, ima još sigurno toliko radnika koji nisu prijavljeni. To je slabost države. Za sve zloupotrebe, reforme i deformacije nije kriva privreda, kriva je država. Kada bi sudije i tužioci bili efikasniji i zatvori puniji, tih anomalija ne bi bilo. Nažalost, mnogi ovu državu ne vole, pa kada je malo prevare, ne grize ih savest", kaže ekonomista Ljubomir Madžar.
Prema analizi sajta Ogledalo firme, više od polovine zaposlenih smatra da nije adekvatno plaćeno.
Komentari 22
Marko
msp
G
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar