Samo zbog toga što su zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu odbrane, Poreskoj upravi, zavodima..., a rade kao administrativni, tehnički radnici, šalterski radnici, PR-ovi, komercijalisti...oni ostvaruju pravo na staž kao i njihove kolege - policajci, pripadnici specijalnih jedinica, vojnici, čuvari u zatvorima, rudari...
Posledica ovakve primene prava na beneficirani radni staž, po kome su se među povlašćenim našli i frizeri, moleri, muzičari... je, kaže za Tanjug vrhovna državna revizorka Svetlana Toma Anokić, da država ukupno za beneficije godišnje daje oko četiri milijarde dinara, od čega je 59 odsto tog novca "pod znakom pitanja".
U DRI opominju da broj onih koji dobijaju beneficirani radni staž iz godine u godinu raste te da je u proseku svake godine, 1.000 zaposlenih više imalo pravo na beneficirani radni staž. Zato su, kažu, krenuli u kontrolu i "intervjuisanje" zaposlenih po državnim institucijama kako bi utvrdili kako se i kome tačno dele beneficije.
Zbog utvrđenih nepravilnosti, kaže Toma Anokić, DRI je dala rok državnim organima od 90 dana da izrade jasnu metodologiju po kojoj njihovi zaposleni ostvaruju pravo na "dopunski staž".
Preporuke državnih revizora i zaključci iz izveštaja upućene su na adrese Ministarstva odbrane, unutrašnjih i spoljnih poslova, pravde, BIA, Poreskoj upravi, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, kako bi sa Ministarstvom za rad, koje je nadležno za ova pitanja, utvrdili način i postupak dodeljivanja "dodatnog staža".
Držani revizor navodi da, na primer, u Poreskoj upravi, beneficirani radni staž ima 144 ljudi, a većina ima uvećanje koliko i operativci Bezbednosno informativne agencije - 12 meseci staža računa im se kao 16 meseci osiguranja.
Jedan od primera neusklađene metodologije po kojoj se određuje ko ima pravo, a ko ne na ovu povlasticu je i u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorima, gde pored onih koji opravdano imaju beneficirani staž, poput stražara, čuvara, ovu pogodnost za raniju penziju dobijaju i farbari, električari, psiholozi, doktori, frizeri, kuvari...
U Ministarstvu odbrane, kaže Toma Anokić, pravdali su beneficije administrativnih radnika, šefova kabineta, ljudi iz protokola, time da su oni ipak profesionalna vojna lica izložena rizicima. Međutim, prema njenim rečima, nije jasno dokazana težina njihovog rada kao i ni, recimo, članova vojnog orkestra.
Zaposleni u BIA i MUP na "sedećim" poslovima, kaže Toma Anokić, rekli su u razgovoru sa revizorima da su pod svakodnevnim "stresom", kada sarađuju sa funkcionerima te i da rade sa poverljivim informacijama. Ali, ni oni, kaže državna revizorka, nisu mogli da dokažu da rade težak posao ni po jednom kriterijumu iz zakona o dodeli benificiranog radnog staža.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
petar
Naravno
@LALA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar