Savet: Desetine hiljada hektara zemljišta nezakonito poklonjeno privatnicima

Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije upozorio je da je desetine hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta koje je u javnoj svojini prešlo u privatno vlasništvo bez ikakve naknade, samo na osnovu potvrde Agencije za privatizaciju da je kupac društvenog kapitala izmirio obaveze iz kupoprodajnog ugovora.
Savet: Desetine hiljada hektara zemljišta nezakonito poklonjeno privatnicima
Foto: 021.rs
"Kupac društvenog kapitala je izmirio obaveze za imovinu koja nije mogla obuhvatiti zemljište, jer je prodavac imao samo pravo korišćenja na zemljištu koje je mogao preneti na kupca, a ne pravo svojine", navodi se u izveštaju Saveta o privatizaciji i raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u državnoj svojini.
 
Izveštaj objavljen na sajtu Saveta dostavljen je Vladi i Skupštini Srbije, kao i ministarstvima privrede, poljoprivrede i unutrašnjih poslova i Republičkom javnom tužilaštvu.
 
"Pretvaranje javne svojine na poljoprivrednom zemljištu u privatnu bez naknade uzrokovalo je nesagledivu štetu čije tačne razmere Savet nije mogao da utvrdi jer Republički geodetski zavod 2017. godine nije želeo da dostavi poslednje podatke o statusu svojine na poljoprivrednom zemljištu nakon postupka privatizacije", ističe se u izveštaju Saveta.
 
Dodaje se da prikrivanje pravih podataka o površini i statusu svojine na zemljištu nakon privatizacije i proglašavanjem takvog podatka poslovnom tajnom, jasno upućuje na zaključak da se štiti privatni a ne državni interes.
 
"To je očigledno na primeru samo jednog kupca Mileta Jerkovića koji je u postupku privatizacije poljoprivrednih preduzeća i kombinata raspolagao sa više od 30.000 hektara najplodnijeg vojvođanskog zemljišta u državnom i društvenom vlasništvu. Nakon raskida ugovora sa tim kupcem, u katastru je evidentirano zemljište u društvenoj, državnoj i mešovitoj svojini od oko 4.000 hektara, dok za 28.000 hektara u 2014. godini ne postoji evidencija zemljišta, odnosno gubi mu se trag", naveo je Savet.
 
To nezavisno telo zbog nepotpunih podataka nije moglo da utvdi ni šta je državni interes u okviru aranžmana Vlade Srbije sa kompanijom Al Ravafedom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
 
"Opredeljenje države da ulaže u novoformirane zadruge, bez jasnih pravila i procedura, a da problemi iz prošlosti sa starim zadrugama nisu rešeni, ne uliva poverenje da se tom projektu prilazi iz najozbiljnijih namera, već da je i u ovaj segment uključena politika", ukazao je Savet.
 
Ocenjeno je da država treba da podstiče razvoj poljoprivrede jer je to strateški interes, ali je preduslov za to da se uredi katastar nepokretnosti.
 
"Poklanjanje najboljeg državnog i društvenog poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, čija se vrednost meri milijardama evra, ima nesagledivu štetu, koja se ogleda u tome da ta sredstva nisu došla u budžet Republike Srbije i da država gubi prihod po osnovu izdavanja u zakup zemljišta koje je na nezakonit način prisvojeno", ističe se u izveštaju Saveta o privatizaciji i raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u državnoj svojini.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miloš

    11.01.2018 18:05
    Kriminal koji se ponavlja
    Radi se o kriminalu koji država ne rešava. Verovatno zbog toga što pojedinci iz državne vlasti imaju koristi od ovog stanja sa državnim poljoprivrednim zemljištem. A moja porodica traži već godinama da nam se vrati zemljište oteto pre 70 godina, imam utisak da nam ga ponovo otimaju.
  • Zemlja

    11.01.2018 17:27
    Ispod noktiju
    Rešenje je da poljoprivredno zemljište nikada i nikako ne može biti vlasništvo neke osobe firme i sl. Niti se ikada poljoprivredno zemljište može pretvoriti u građevinsko. Poljoprivreda je stvar nacionalne bezbednosti svake ozbiljne države. Pametna komunistička vlast je dozvoljavala maximum od 10 jutara i to je to. Vozdra. Šta mislite, pokupe se 20 velikih zemljoposednika latifundista i dogovore se da ništa ne seju 3 godine? Pa država i narod od tolike super plodne zemlje ostade gladna. Ajmo sad
  • miki

    11.01.2018 16:34
    resiti
    Problem se lako resava. Pitati doticne da li imaju racun da su platili zemlju, posto nemaju racune, zemlju da vrate.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija