Poljska i u Srbiji traži SS čuvare

Poljski Institut pamćenja naroda (IPN) je uz pomoć Interpola započeo potragu, između ostalog i u Srbiji, za oko 1.600 SS-ovaca među čuvarima i osobljem Aušvica i drugih koncentracionih logora koje su nemački fašisti podigli tokom Drugog svetskog rata u okupiranoj Poljskoj.
Poljska i u Srbiji traži SS čuvare
Foto: Pixabay
U IPN-u koji istražuje i dokumentuje nacističke i komunističke zločine nad Poljacima, formiran je u Varšavi poseban tim koji je istražio ko je od 23.000 logorskih čuvara bio u elitnoj oružanoj formaciji SS, i zatražio je pomoć Interpola da pronađe SS-ovce iz logora smrti koji bi mogli još da budu živi, piše danas poljski list Žečpospolita.
 
"Do sada je među 23.000 čuvara i osoblja logora otkriveno 1.600 takvih SS-ovaca. U obzir se uzimao datum rođenja. Istražitelji su pošli od toga da još mogu da budu žive osobe rođene 1920-tih godina", rekao je portparol IPN-a Robert Janjicki.
 
Tim istražitelja i istoričara IPN-a traga za njima pre svega u Nemačkoj i Austriji, ali i u Hrvatskoj, Srbiji, Rumuniji, Sloveniji, Holandiji, Francuskoj i Mađarskoj zato što je među čuvarima logora, odgovornim za ratne zločine, bilo i stanovnika tih zemalja koji su sarađivali s okupatorom i stupali u njegove oružane jedinice.
 
IPN ovaj pokušaj vidi kao poslednju šansu da se izvedu pred lice pravde zločinci koji su posle rata uspeli da se sakriju. Na listu za Interpol stavili su samo one koji još nisu osuđeni.
 
"Do sada smo poslali Interpolu 392 zahteva da ih nađe, pripremamo postepeno i nove", kazao je Janjicki.
 
Šef tog specijalnog tima IPN, tužilac Boguslav Červinjski, kazao je da je IPN od Interpola već dobio nekoliko odgovora Nemačke i Austrije da osobe za kojima se traga nisu žive.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija