Prva obeštećenja za oduzetu imovinu u decembru

Budžetom za ovu godinu predviđene su dve milijarde dinara za obeštećenje vlasnika ili naslednika čija je imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata, a isplata će biti moguća kada Vlade Srbije donesu odluku o koeficijentu obeštećenja, kaže direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Prva obeštećenja za oduzetu imovinu u decembru
Foto: 021.rs
"Očekujem da će tokom ovog meseca Ministarstvo finansija izaći sa konkretnom odlukom - koeficijentom ili nekim drugim rešenjem koje je omogućeno Zakonom", najavljuje Sekulić.
 
On napominje da je doneto tacno 916 rešenja o pravu na obeštećenje, ali na koliko njih će biti podeljene dve milijarde dinara znaće se u decembru kad budu doneta rešenja i za ovu godinu. Naime, Zakonom o restituciji predviđeno je da u decembru 2018. godine počne isplata obeštećenja u obveznicama na rok od 12 godina, uz godišnju kamatu od dva odsto, kaže Sekulić.
 
Prema njegovim rečima, za starije sugrađane rok dospeća obveznica, sa kojima će inače biti moguće trgovati na berzi, je pet godina, a kraći rok će važiti i za one kojima se pravo i iznos na obeštećenje utvrdi u petoj godini izdavanja obveznica, i iznosiće sedam godina.
 
"Zakonsko rešenje je da sve obveznice moraju biti isplaćene od 2018. do 2030. godine, bez obzira kada je rešenje doneto", objašnjava Sekulić i podseća da je ukupan predviđeni iznos za to dve milijarde evra.
 
Restitucija u naturi, kaže on, završena je 90 odsto, tačnije vraćeno je više od 6.000 objekata i poslovnih zgrada i 30.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok će za ostalih 10 odsto, što je oko 20.000 zahteva, biti doneta rešenja o obeštećenju.
 
Agencija je u saradnji sa Poreskom upravom prošle godine procenila imovinu koja ne može biti vraćena u naturi. Na pitanje u kojim slučajevima se odlučuje o obeštećenjima, Sekulić kaže da je to Zakon precizno odredio, a najčešće je reč o slučajevima kada je imovina prodata u postupku zakonite privatizacije ili otkupom stanova 90-ih.
 
"Jedan od slučajeva je kada objekat više ne postoji, jer je srušen, kada je reč o izgrađenom građevinskom zemljištu, kada je prodato u postupku zakonite privatizacije ili služi za poslove države, ministarstava i drugih organizacija. To je izuzeto od restitucije i ide na obeštećenje, jer je tu imovinu nemoguće vratiti u naturi zato što na tim stvarima ne postoji zakonito pravo svojine drugih lica", objašnjava Sekulić.
 
Država ima svoje limite u pogledu finansija i imovine, te se i restitucija kreće u okviru realnih mogućnosti države, kaže Sekulić, navodeći da je vlasnicima ili naslednicima Zakonom ograničena isplata obeštećenja do 500.000 evra.
 
"To je mehanizam koji je uključen u Zakon kako ne bi došlo do probijanja sume od dve milijarde evra. To je ogroman novac. Biće nezadovoljnih, ali ni mnogo bogatije zemlje u svetu, kao na primer Nemačka nije uspela da nadoknadi štetu 100 odsto", ističe Sekulić.
 
On predviđa da će restitucija biti završena, s obzirom na tempo rešavanja predmeta i kapaciteta Agencije, najkraće za pet, a najduže za osam godina.
  • Konsterniran

    15.01.2018 15:58
    Jasno i glasno
    Nigde nisam čuo da se neka druga država usudila da isti problem rešava posebno za neku naciju ili manjinsku grupu, a posebno za sve ostale nacije - drugim zakonom.
    U okviru istog i jedinstvenog Ustava koji važi za sve građane i garantuje im ravnopravnost u svemu.
    E, pa Srbija je to uradila i pre ili kasnije će biti pravnih problema zbog takvog načina razmišljanja.
    Ili će svi oštećeni vlasnici tražiti prelazak u tu veru i nacionalnu manjinu, kako bi ostvarivali svoja prava po tom, posebnom zakonu.
  • Ivan

    15.01.2018 15:50
    .
    #Baltazar. Ajde da se nadjemo u Strazburu i uz pivo da skujemo plan za tuzbu?!mojoj familiji su preprodali dva mlina (pored ostalog) i ne verujem da planiraju da vrate
  • Paorska logika

    15.01.2018 15:26
    Nekako tako
    Ako vratite 15% od vrednosti opetog, znači da je drugi put pljačka 85% od prve. Mada obzirom na vreme korišćenja bez ikakve nadoknade i objektivnost sadašnje procene vrednosti, može da bude i obrnuto!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija