Kako pišu
Novosti, učešće visokotehnoloških industrija u dodatoj vrednosti prerađivačke industrije stiglo je na svega 4,4 odsto i za 2,8 procentnih poena je manje nego u 2009. godini.
Po poslednjoj oceni Svetskog ekonomskog foruma, sofisticiranost proizvodnog procesa u našoj zemlji je gora nego u 106 ekonomija. Zauzeli smo 107. mesto na listi 137 država.
Zato se ovom temom bavi i Program ekonomskih reformi, čiji je nacrt upravo na javnoj raspravi. Nadležni priznaju da je to posledica nedovoljne povezanosti industrijske, obrazovne i politike u oblasti istraživanja i razvoja.
"Veliki naučni i istraživački potencijal treba dalje razvijati i adekvatnije koristiti, kako bi Srbija postala 'privreda zasnovana na znanju'. Uspostaviće se efikasan model finansiranja nauke i jača povezanost poslovne i akademske zajednice. Omogućiće se veća dostupnost i uvođenje digitalnih tehnologija, proizvoda i usluga, kao i standardizacija komunikacione infrastrutkre. Ključni izazov je zaustavljanje odlaska visokoobrazovanog stanovništva u inostranstvo", navodi se u dokumentu.
Ekonomisti upozoravaju da je značajniji privredni rast, najmanje pet odsto godišnje, koji bi nas približio prosečnom dohotku po glavi stanovnika u jugoističnoj Evropi, veliki izazov sa kojim se država suočava.
Ekonomista Stojan Stamenković poručuje za Novosti da je ključni strukturni problem Srbije nizak tehnološki nivo proizvodnje koji ne generiše rast.
"Zbog toga treba naglasiti da subvencije za otvaranje novih radnih mesta ne spadaju među determinante rasta investicija koje će smatrati konkurentnu privredu. One u tom pogledu mogu biti i kontraproduktivne. Država plati da se otvori proizvodnja koja je nekonkurentna. Kada subvencija istekne, pošto je nekonkurentna, investitor proizvodnju zatvori", ukazuje Stamenković.
Komentari 9
/
retki su iskreni koji ce to potvrditi
te masine su ovi iz ..... rasturili a nove ce q/sipak nabaviti
goran markovic je juce izjavio ko je jedina konstanta vlasti na ovom prostoru.
ona projektuje i razvoj srbije
Nervirach
tabure
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar