Povodom objavljenih izmena Ustava Ministarstvo pravde će održati četiri okrugla stola i to 5. februara u Beogradu, 19, februara u Kragujevcu, 26. febraura u Nišu i 5. marta u Novom Sadu.
Među najvažnijim izmenama Ustava su da se iz članstva najvišeg sudijskog organa - Visokog saveta sudstva isključuju predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti.
U njegovom sastavu više neće biti član skupštinskog odbora za pravosuđe, kao ni ministar pravde. Nacrt ustavnih amandmana predviđa da u sastavu VSS bude 10, umesto dosadašnjih 11 članova.
Pet članova će biti sudije koje biraju njihove kolege sudije i pet istaknutih pravnika koje bira Narodna skupština.
Članovi saveta će ubuduće sami birati predsedavajućeg VSS i DVT.
Što se tiče sastava Državnog veća tužilaca, njemu se menja ime u Visoki savet tužilaca.
Predloženi ustavni amandani predviđaju da ga čini 11 članova - četiri zamenika javnih tužilaca koje biraju javni tužioci i zamenici javnih tužilaca, pet istaknutih pravnika koje bira Narodna skupština, Vrhovni javni tužilac Srbije i ministar pravde.
Ministarstvo pravde je pozvalo predstavnike državnih organa, civilnog društva, stručnu javnost, kao i druge zainteresovane da mu obrazložene komentare na Radni tekst amandmana na Ustav dostave do 8. marta.
Ovaj radni tekst amandmana Ministarstva pravde na Ustav Republike Srbije biće do kraja meseca objavljen i na engleskom jeziku, navelo je Ministarstvo pravde.
Ministarstvo pravde će, nakon naznačenog roka, sačiniti i objaviti izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi.
Nacrt će, prema najavi ministarke pravde Nele Kuburović, biti prosleđen i na mišljenje Venecijaskoj komisiji, koja će imati redovno zasedanje u junu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar