Kako za
"Politiku" kaže advokat
Vojin Biljić, po našem pravu, da bi došlo do ustupanja bilo kog ugovora, neophodna je saglasnost i banke i klijenta. Bez toga, dodaje, nije moguće da klijent jedne postane klijent druge banke.
"Šta rade banke? Ovaj posao rade pod velom prenosa potraživanja pošto za to nije potrebna saglasnost klijenta. Dakle, jedna banka prenese sva svoja dospela i nedospela potraživanja drugoj banci i zajedno sa potraživanjima sredstva obezbeđenja", navodi Biljić.
I to je u skladu sa zakonom. Ipak, Biljić dodaje da je problem u tom što banke zaključe ugovor o prenosu potraživanja, a ponašaju se kao da je izvršeno ustupanje ugovora.
"Tako nova banka koja je preuzela portfolio daje informacije, razmatra prigovore, preuzima kreditni dosije, pa čak i proglašava dospelost kredita", objašnjava sagovornik "Politike" i dodaje da neke banke idu toliko daleko da samoinicijativno otvaraju tekući račun klijenata bez njihove saglasnosti.
Inače, banka se prenosom potraživanja ne može osloboditi obaveza prema klijentu. Iako njegove rate kredita, posle prenosa potraživanja, naplaćuje druga banka, ona sa kojom je zaključio ugovor trebalo bi i dalje da mu daje informacije, rešava prigovore ili proglasi kredit dospelim. Kod nje ostaje kreditni dosije klijenta, ali u praksi to nije tako. Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, smatraju pravnici, nije sporan , nego je problem u njegovom tumačenju i zloupotrebi koja se najbolje može ilustrovati mogućim sudskim sporom. U slučaju da do njega dođe sudovi automatski odbacuju tužbu protiv "nove" banke, jer ona nije u ugovornom odnosu sa klijentom.
"Po našem pravu sve ove radnje nemaju pravno dejstvo pošto ustupanje ugovora nije izvršeno, bez obzira što se klijenti obaveštavaju o suprotnom, što im se izdaju nove kartice ili vode kreditni dosijei. Konkretno, ako nova banka klijentu proglasi kredit dospelim, ako mu da informaciju ili mu reši prigovor, to se u pravu smatra nezvanim vršenjem tuđih poslova u odnosu na raniju banku, a prevarom u privrednom poslovanju u odnosu na klijenta" objašnjava Vojin Biljić.
On zaključuje da se stara banka ne može osloboditi svoje obaveze da ona rešava prigovore ili da klijentu pruža informacije. Razlog je to što se voljom građana za stupanje u ugovorne odnose ne može trgovati.
Prema Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banka može da ustupi potraživanje od fizičkog lica samo drugoj banci. Korisnik u tom slučaju zadržava sva prava koja su ugovorena, kao i pravo isticanja prigovora prema drugoj banci koje je imao i prema prvoj banci, navode u NBS. Međutim, iz odgovora NBS, piše beogradski list, nedvosmisleno se može zaključiti da građani više nemaju ništa sa starom bankom i da je adresa za sve poslove i prigovore – nova banka.
"Prilikom ustupanja potraživanja banka ustupa kompletnu ugovornu dokumentaciju drugoj banci. Korisnik ima pravo da novoj banci podnese prigovor i ostvaruje druga prava iz ugovornog odnosa", kažu u NBS, dodajući da u poslovnoj praksi prodaja portfolija podrazumeva kako ustupanje potraživanja, tako i ustupanje ugovora.
U NBS navode i da pri ustupanju potraživanja, saglasnost korisnika – dužnika banke, nije potrebna, osim ako nije drugačije ugovoreno. Banka je, međutim, dužna da ga obavesti o tome i od tog momenta ustupanje ima dejstvo prema korisniku.
Kada je reč o primeni instituta ustupanja ugovora, na šta upozorava struka, u NBS ističu da je po Zakonu o obligacionim odnosima neophodan pristanak druge ugovorne strane, u konkretnom slučaju korisnika – dužnika banke. Kažu da korisnik može dati pristanak i unapred (prilikom zaključivanja inicijalnog ugovora sa bankom), i u tom slučaju ugovorni odnos prelazi na drugu ugovornu stranu (prijemnika) i korisnika u času kada je korisnik obavešten o ustupanju tog ugovora.
Da li će korisnik i dalje imati otvoren tekući račun kod banke koja ustupa svoja potraživanja, odnosno ustupa ugovor, zavisi od sporazuma korisnika i banke, te je moguće ugovoriti da će ugovor o otvaranju i vođenju tekućeg računa biti predmet ustupanja zajedno sa ustupanjem potraživanja, odnosno ustupanjem ugovora o pružanju "kreditnih usluga" banke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Dragi
22.01.2018 • 22:30
Ajd ovako da pitam?Meni u Stylos groupu plata kasni cak 13 meseci.Dali mogu dati nekom legalnom zelenasu da mi izvuce platu od gazde???Jadna smo drzava kad takvi kolo vode...
Vidim da vec neko vreme ostavljas identican, ili slican komentar po osnovu bagre iz tvoje firme. Kazi mi, molim te, da li je tebi, ili tvojim kolegama palo na pamet da, recimo od sutra ne dolazite na posao? Mozda se onako kolektivno okupite uz kafu, sah, domine, sitno tracarenje, mala prepodnevna zurka, ali ispred firme, nista strajk upozorenja I deo, II deo,... jednostavno zurkica druzenje.
To sigurno mozete sebi priustiti, ne kosta nista.
Mozda pokazete poslodavcima da tamo dolazite na posao koji se PLACA, a ne da vam oni od posla prave hobi.
Ne zameri, ali objasni mi KAKO MOZES DA RADI VISE OD GODINU DANA BEZ PLATE??????
Pa sedi pa nauci nesto, mozda ti pomogne da nadjes bolji posao, ides na "posao", koji ti niko ne placa i jos trosis pare na prevoz? Ma ja to ne razumem nikako.
Nemanja
Autobanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar