Geodetski zavod lagao da je satelitski snimak od milion evra ispravan

Uprkos tvrdnjama Republičkog geodetskog zavoda, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i kancelarije Svetske banke u Beogradu da satelitski snimak od milion evra zaista vredi taj iznos, u dokumentaciji koju je portal Pištaljka dobio od Zavoda piše da snimak "nije zadovoljavajući".
Ovu dokumentaciju istraživači Pištaljke dobili su posle pet meseci i intervencije Poverenika za informacije od javnog značaja.
 
Satelitski snimak kupljen je bez tendera od beogradske firme "Vekom geo", a plaćen je sredstvima iz kredita Svetske banke. Uz pomoć njega, RGZ je trebalo da sačini evidenciju svih nepokretnosti u zemlji i izvrši njihovu procenu, sa ciljem unapređenja sistema naplate poreza na imovinu. Takođe satelitski snimak je, kako su najavljivali u Ministarstvu građevinarstva, trebalo da od novembra 2015. godine, kada je usvojen novi zakon o legalizaciji, zaustavi svaku dalju nelegalnu gradnju.
 
Nijedan od ambicioznih ciljeva satelitski snimak još nije ispunio, a nadležne institucije ugovor o nabavci uporno kriju. Ministarstvo građevinarstva tvrdi da ugovor ne poseduje, Svetska banka navodi da po njihovim pravilima ugovor nije "javni dokument", a RGZ je da bi sakrio ugovor od javnosti, pokušao da zavara i službu Poverenika.
 
Novinari su još u avgustu tražili od Zavoda da dostavi ugovor o kupovini satelitskog snimka. RGZ je odbio ovaj zahtev, tvrdeći da je snimak kupljen na osnovu ugovora o tehničkoj saradnji, ali da takav ugovor ne mogu da dostave javnosti bez pristanka firme "Vekom". Ni na osnovu rešenja Poverenika, RGZ nije dostavio ugovor o kupovini. Dostavljen je samo Ugovor o tehničkoj saradnji između firme "Vekom geo" i Republičkog geodetskog zavoda. U njemu se jasno navodi da je njegov predmet regulisanje prava i obaveza iz drugog, inicijalnog, Ugovora o nabavci satelitskih snimaka. 
 
Na osnovu ovog ugovora, ali i kasnija dva njegova aneksa, RGZ je dostavljao "Vekomu" reklamacije. Od 27. jula 2016. godine dostavio je oko 20 zahteva za ispravke u kojima se, između ostalog, navodi da su sadržaji scene "zaklonjeni oblacima i senkama od oblaka", da postoje "oštećenja usled refleksije", da je "izmaglica prisutna oko velikih oblaka", da se "tačnost položajnih koordinata ne može smatrati odgovarajućom", da su "uočene geometrijske transformacije sadržaja slike" i slične zamerke.
 
Tehnička saradnja je dogovorena u junu 2016. godine, mesec dana posle kupovine snimka i trebalo je da traje do oktobra 2016. godine.
 
U septembru te godine je prvim aneksom dogovoreno da se ispravljanje reklamacija nastavi još dva meseca, a u decembru novim aneksom je rad na primedbama produžen za još dva meseca. Zatim je, u februaru prošle godine, "Vekom" dao jednostranu izjavu da će nastaviti da ispravlja greške na satelitskom snimku i posle svih rokova koji su navedeni u aneksima jer do 13. februara "nisu ispunili sve obaveze" i "nisu otkonjeni svi uočeni nedostaci". Po toj izjavi "Vekom" nema rok da isporuči valjan satelitski snimak koji može da se koristi i za koji je ta firma dobila milion evra. Naprotiv, RGZ je ograničen da svakih mesec dana mora da šalje reklamacije, jer "Vekom" nema obavezu da postupi po zahtevu koji je upućen 30 dana nakon poslednje reklamacije.
 
Ni posle više pokušaja, Republički geodetski zavod nije odgovorio na pitanje zbog čega je pristao na ovu izjavu kada je u aneksima ugovora o tehničkoj saradnji, osim dobre volje, "Vekom" dao i finansijsku garanciju od 103.008 dolara za dobro izvršenje obaveza. Nije jasno ni kako je moguće da se sklopi ugovor o kupovini satelitskog snimka, a da satelitski snimak ni gotovo dve godine od kupovine nije moguće koristiti.
 
Posle inicijalnog pisanja Pištaljke, Republički geodetski zavod je reagovao, ali ne da ispita da li je bilo nepravilnosti i nezakonitosti prilikom kupovine satelitskog snimka, već tekstom "Novinar izmislio rupe na satelitskom snimku". U saopštenju koje nije potpisano ne opovrgava se nijedan navod iz teksta, već se nabrajaju razlozi za kupovinu snimka.
 
"S obzirom na to da satelit u jednom trenutku pravi sliku širine 17 i dužine 150 kilometara, bilo je potrebno 170 takvih slika koje se slažu poput mozaika, kako bi sve bilo kompletirano", piše u tekstu RGZ-a. U nastavku se navodi i da su snimci obezbeđeni od kompanije Digital Globe, koja je kako tvrde iz RGZ-a, u tom momentu jedina na svetu pružala snimke sa visokom rezolucijom.
 
Ugovor o kupovini snimaka međutim nije sklopljen sa firmom Digital Globe, već sa njihovim distributerom – beogradskom firmom "Vekom Geo". Na sajtu kompanije Digital Globe navedeno je da imaju više stotinu različitih distributera svojih snimaka.
 
Nedostaci satelitskog snimka imaju ozbiljne posledice. Država istrajava u ozakonjenju na osnovu satelitskog snimka, a satelitski snimak nije ispravan – što znači da svako ozakonjenje može biti osporeno i da svaka odluka o rušenju može da se poništi. Tako se ni poslednji, šesti zakon o legalizaciji nelegalno izgrađenih objekata, ne može smatrati uspešnim.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Poznavalac teme

    15.03.2018 23:08
    SAtelitski snimci
    Ostacu anoniman...moja firma je zastupnik odredjenih svetskih kompanija koje su vlasnici ili uz ugovor sa drzavom suvlasnici odredjenih satelita u vise zemalja Latinske Amerike(gde i zivim).Pored toga,puno godina radim bas tu vrstu posla je sam geodetski inzenjer i moja firma upravo akcentuje rad na satelitskim (mono i stereo) i avio snimcima.
    Milos je samo delimicno u pravu,jer to su cene DIGITAL GLOB-a ,sto nije jedina opcija za visoku rezoluciju.DG je ubedljivo najskuplji ,a cena zavisi i od vremena za koje zelite da dobijete snimke...to znaci,ako nije velika frka,onda se napravi preliminarni dogovor i sukcesivno se dobijaju snimci.Ako je PRIORITET ,to je uglavnom duplo skuplje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Dakle cena od 27 usd - 48usd jeste,ali SAMO ZA DG,ne i za druge snimke!
    Tacnost na osnovu rezolucije nije u "malim cm" ...ide to i do 50 sm pa i do 1 m.Dakle,sve zavisi od terenske podloge,ali s obzirom na deformacije i nesavrsenost svega uz obavezne ljudske greske to je preciznost koju sam naveo.
    Ameri imaju interne bolje varijante,ali to jos uvek nije za javnu upotrebu ili prodaju.
    Ono sto je tuzno kod nas u Srbiji je da obicno ili postoji tal ili isti taj deo posla odrade oni koji nemaju iskustvo na tom polju,vec na osnovu 'procitanih ' informacija iz knjiga prave fantaziju od teme.
    Nesto slicno se desilo pre viuse godina kada su Marovic i Davinic potpisali famozni ugovor sa ImageSAt-om i tako ih spaski bankrota!!!! Potpuno neznanje i neiskustvo nasih ljudi.
  • dr mr

    29.01.2018 14:46
    za upućene i ne upućene
    zanimljiv tekst, zanimljivi komentari, pošto se malo razumem u tematiku evo nekih činjenica:
    1. Cena ovakvih snimaka se kreće od 27 do 48 $/km2 - NOVO SNIMANJE zavisi od koga kupujete
    (http://www.landinfo.com/LAND_INFO_Satellite_Imagery_Pricing.pdf) ili NAĐITE SAMI NA GOOGLE
    2. Cena obrade ovih snimaka je koliko i cena samih snimaka
    3 koliko vidim rađeno je bez KiM što znači 75000km2
    Ukupna cena snimaka=75000x27=2.025.000$
    Ukupna cena obrađenih snimaka = ortofoto = 4.050.000$
    Dakle ovo nije skupo!
    Da li je urađeno kako treba, to je sad za stručnjake (prave stručnjake) kojih ima vrlo malo u Srbiji.

    Naravno u Srbiji su svi poslovi namešteni.

    Ne branim nikoga iz priče, samo iznosim činjenice, pošto se malko razume.
  • ST

    26.01.2018 10:20
    @Milos
    Milose, jesi dobio kalendar i olovku od Veljka?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija