Ministarstvo za zaštitu životne sredine objavilo je na svom sajtu da je pokrenut postupak zaštite kanjona, a sve na inicijativu grada Užica i opštine Čajetine na čijim teritorijama se nalazi ova prirodna lepota.
"
Od sedam ministarstava koja su zainteresovana u ovom postupku, dobili smo saglasnost od njih šest. Potrebno je da otklonimo jednu primedbu Ministarstva poljoprivrede posle čega će svi uslovi biti ispunjeni. Posle toga ostaje da predlog izglasaju odbornici skupština grada Užica i opštine Čajetina", kaže za
"Blic" gradska većnica za ekologiju u Užicu Dunja Đenić.
Klisura će, dodaje ona, biti dodeljena na upravljanje Turističkoj organizaciji Užica.
Kanjonom Đetinje prolazila je je stara "ćirina" pruga ka Sarajevu. Sada je veći deo te trase, u dužini od 7,5 kilometara, asfaltiran i njoj je zabranjen motorni saobraćaj. Ovo područje je jesenas proglašeno za drugu najatraktivniju "Zelenu stazu" u Evropi. Reka je bogata salmonidnim vrstama ribe – mladicom, pastrmkom, lipljenom – a oko nje obitavaju i retke vrste lepitra.
Zaštitom će biti obuhvaćena 853 hektara, od kojih je 70 odsto u privatnoj, a 30 u državnoj svojini, s tim što je 98 odsto teritorije klisure na teritoriji Užica, a dva odsto pripada Čajetini.
Komentari 1
redosled
Logikus maksimus!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar