Država za rezervaciju goriva izdvojila 21,9 milion evra, umesto da kupi sirovu naftu

Umesto da kupuje sirovu naftu i derivate i tako popunjava skladišta kako bi formirala obavezne rezerve nafte, što propisuju standardi Evropske unije, Srbija i dalje troši desetine miliona evra za rezervaciju goriva u inostranstvu.
Država za rezervaciju goriva izdvojila 21,9 milion evra, umesto da kupi sirovu naftu
Foto: Pixabay
Danas je došao u posed odluke Uprave za rezerve energenata Ministarstva rudarstva i energetike Srbije od 25. decembra prošle godine kojom je Ugovor o pravima na opcijsku kupovinu derivata nafte, takozvani tiket, vredan 21,9 miliona evra, dodeljen kompanijama iz inostranstva.
 
Tim ugovorom, država Srbija se obavezuje da će preuzeti određene količine goriva od tih kompanija koje su pak u međuvremenu dužne da rezervišu te derivate za isporuku našoj zemlji. Ugovor je vredan 2,61 milijardu dinara i u vidu javne nabavke je dodeljene kompaniji Euronova Energies iz Švajcarske i grupi ponuđača koju čine kompanije Tamoza Trading Ltd sa Kipra i DS-Mineralol iz Nemačke.
 
Izvor Danasa iz energetskog sektora objašnjava da se obavezne rezerve nafte mogu formirati i održavati u sirovoj nafti, derivatima nafte kao i ugovornim pravima o kupovini određenih količina nafte i derivata nafte pri čemu najmanje jedna trećina obaveze čuvanja rezervi treba da bude u gotovim proizvodima.
 
"Za svaku državu je najjeftinije da kupuje sirovu naftu i derivati i popunjava skladišta. Međutim, nadležni u Vladi Srbije se umesto toga odlučuju za najskupljuju opciju, a to je plaćanje rezervacija nafte i goriva u inostranstvu iako za to, u ovom trenutku, ne postoji potreba", objašnjava izvor beogradskog lista.
 
Po njegovim rečima, rezervacija goriva u inostranstvu, odnosno kupovina tiketa za rezervaciju goriva se praktikuje samo u ekstremnim slučajevima, kada je nekoj zemlji u kratkom vremenskom intervalu potrebno da obezbedi gorivo pa ga zato unapred rezerviše. Kada država kupuje tikete za rezervaciju goriva, navodi se, obavezna je da dobavljaču plati to što on čuva tražene količine za određenog klijenta, te mu ih prodaje onog trenutka kada je ovom potrebno. Odnosno, plaćaju se dve cene, za rezervaciju i gorivo koje se preuzima. 
 
Danas dodaje da Srbija u ovom trenutku nema nijedan razlog da na taj način nabavlja obavezne rezerve naftnih derivata jer rok za njihovo formiranje ističe tek za pet godina.
  • ntn

    25.01.2018 21:23
    Ne znaš šta je gore
    Da je nafta u Srbiji, i da je čuvaju naši, bilo bi "koza čuva kupus", kao za robne rezerve žita, gde su kontrolom utvrdili da su sva skladišta prazna!
    U ovoj nedođiji NEMA čestitih ljudi, sve go lopov i probisvet!
  • Hronicno (ne)informi

    25.01.2018 20:15
    Da li je neko obavestio " domacina" o ovoj mogucnosti?
    Pa sta se ondak cudite? ! Od kude ovi iz StrankeNeukihSeljobera ovako sta da znadedu?
    A da kupe tu sirovu naftu morali bi je jos i u nasoj rafineriji, nasi radnici preradjivati.
  • Kum Bozo

    25.01.2018 19:29
    Kao da ce biti problem za to???Odu do Vukovica i kupe naftu,iovako on to pravi sa baznim uljem zadnjih 15 godina:)...Jos ako budu trazili i ulje za rezervu i to ima tamo samo sto na ista burad prelepe,prefarbaju deklaracije i gotova stvar.....;.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija