Nedovoljno novca za preradu opasnog otpada

Udruženje reciklera Srbije saopštilo je danas da u budžetu za ovu godinu nema dovoljno novca za tretman svog opasnog otpada koji će biti prikupljen tokom 2018. godine, odnosno da je novca dovoljno za zbrinjavanje oko 60 odsto otpada.
Nedovoljno novca za preradu opasnog otpada
Foto: Pixabay
"Novac koji je za tretman opasnog otpada predviđen u ovom trenutku u budžetu, 2,19 milijardi dinara, dovoljan je za tretman samo 60 odsto tog otpada koji će biti prikupljen. Kako bi industrija tretirala sve prikupljene količine opasnog otpada u budžetu za 2018. godinu, potrebno je izdvojiti oko tri milijarde dinara", rekao je predsednik Udruženja reciklera Vladimir Živaljević.
 
U saopštenju se navodi da je u budžetu za 2018. izdvojen identičan iznos za preradu opasnog otpada kao i godinu pre.
 
Iz Udruženja reciklera podsećaju da je tokom pregovora krajem prošle godine, u Ministarstvu zaštite životne sredine postignuta saglasnost o potrebi povećanja novca za izdvajanja za podsticanje tretmana opasnog otpada, ali da to nije realizovano.
 
"Iako je iznos prikupljenog novca od eko-takse po principu "zagađivač plaća" tokom 2017. godine iznosio 10 milijardi dinara, što je 30 odsto više nego prethodne godine, budžetska izdvajanja su ostala na istom nivou i nakon osnivanja Zelenog fonda, što nije trebalo da bude slučaj", rekao je Živaljević. Istakao je da se tako ugrožava dalji trend razvoja te grane industrije, koja se u poslednje vreme spominje kao jedna od vodećih u svetu.
 
Reciklažna industrija u Srbiji trenutno zapošljava preko 15.000 ljudi.
 
Iz Udruženja recilkera naglašavaju da je jedan od ključnih zahteva EU u vezi sa otvaranjem Poglavlja 27 – životna sredina i klimatske promene u procesu pristupanja EU, da se obezbedi održiv i predvidljiv način finansiranja industrije, kroz Zeleni fond, koji bi se na republičkom nivou punio na transparentan način iz sredstava koja se ubiraju iz eko-taksi i naknada za zaštitu životne sredine, ali da se i na isti način troše, takođe, transparentno i namenski.
 
"Odgovorna politika prema tretmanu opasnog otpada i veća kontrola sprečiće potencijalne ekološke katastrofe, poput one koja je u poslednjem trenutku izbegnuta u okolini Obrenovca, gde je otkriveno 25 tona protivzakonito odloženog opasnog otpada", zaključio je Živaljević.
  • Vera

    25.01.2018 20:10
    to nije za nas
    A za zamenu sijalica imaju 72 miliona, za Zoohigijenu 75 miliona (od kojih svega oko 1 milion na pse, zbog kojih je osnovano ovo preduzeće), za socijalnu pomoć neugroženima su imali da isplate po 22.000din... Dok se sredstva ne počnu trošiti transparentno i namenski, neće ovde biti boljitka. U Švedskoj se na vladinom sajtu može videti( i komentarisati,postavljati pitanja ministrima) šta su jeli predsednik i poslanici i koliko je ručak koštao. Francuzi uz formular za prijavu poreza dobijaju detaljna obaveštenje o načinu trošenja novca od poreza. Onaj ko nam vodi finansije u ovoj zemlji, očigledno nije kompetentan. Da li EU treba da nas uči o štetnosti i opasnosti opasnog otpada, ili uopšte otpada? Kod nas se zatvaraju fabrike, a Evropa traži da ih otvaramo. Ni njima nije jasno sa kim imaju posla.
  • veseljko

    25.01.2018 16:08
    jelka
    Važno je brate da ima da se okiti gradovi (bar glavni) da proveseli uz poznate i svetski priznate estradne umetnike, zaigra oko fine jelkice.. Sta se zapeli da se cisti otpad?? To će neko drugi..nekad..mi ćemo da okrenemo glavu i gledamo samo ove "lepe" stvari..
  • Preduzetnik

    25.01.2018 12:06
    zatvoriti firme
    Cekaj, imas firmu koja koristi opasne materije, a nemas u stavci troskovi odlaganje tog otpada?
    Hahaha u srbiji uvek bilo lako cemo...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija