Nema dovoljno novca za uništavanje opasnog otpada

S obzirom na to da je usvojen budžet za 2018. godinu, u kome je za preradu opasnog otpada izdvojeno 2,19 milijardi dinara, isto kao i 2017. godine, članice Udruženja reciklera Srbije dopisom su medijima izrazile zabrinutost da se sav prikupljeni otpad tokom ove godine, neće zbrinuti na odgovarajući način, jer za to neće biti dovoljno novca.
"Tokom pregovora krajem godine, u Ministarstvu zaštite životne sredine, postignuta je saglasnost o potrebi povećanja novca za izdvajanja za podsticanje tretmana opasnog otpada. Iako je iznos prikupljenog novca od eko-takse po principu ’zagađivač plaća’ tokom 2017. godine iznosio 10 milijardi dinara, što je 30 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, budžetska izdvajanja su ostala na istom nivou i nakon osnivanja Zelenog fonda, što nije trebalo da bude slučaj", rekao je Vladimir Živaljević, predsednik Udruženja reciklera i dodao da se tako ugrožava dalji trend razvoja ove grane industrije, koja se u poslednje vreme spominje kao jedna od vodećih u svetu. Reciklažna industrija trenutno zapošljava preko 15.000 ljudi.
 
Iz Udruženja reciklera podsećaju da je jedan od ključnih zahteva EU u vezi sa otvaranjem poglavlja 27 – životna sredina i klimatske promene i procesa pristupanja EU – da se obezbedi održiv i predvidljiv način finansiranja industrije, kroz Zeleni fond, koji bi se na republičkom nivou punio na transparentan način iz sredstava koja se ubiraju iz eko-taksi i naknada za zaštitu životne sredine, ali da se i na isti način troše, takođe, transparentno i za namenu, kojoj su namenjena.
 
"Mi smo spremi da učestvujemo u radnim grupama i telima, kako bi se stvorio potreban okvir da Zeleni fond zaživi u svom punom kapacitetu. Neophodno je da se novac od eko-takse koristi u skladu sa zakonom, te da politika upravljanja novcem prikupljenim od zagađivača bude isključivo u interesu zaštite životne sredine. Novac koji je predviđen u ovom trenutku, 2,19 milijardi dinara, dovoljan je za tretman samo 60 odsto opasnog otpada koji će biti prikupljen. Kako bi industrija tretirala sve prikupljene količine opasnog otpada u budžetu za 2018. godinu, potrebno je izdvojiti oko tri milijarde dinara. Odgovorna politika prema tretmanu opasnog otpada i veća kontrola sprečiće potencijalne ekološke katastrofe, poput one koja je u poslednjem trenutku izbegnuta u okolini Obrenovca, gde je otkriveno 25 tona protivzakonito odloženog opasnog otpada", zaključio je Vladimir Živaljević.
 
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan krajem prošle godine izjavio je da je dodela podsticajnih sredstava od vitalnog značaja za zaštitu životne sredine, jer podstiče pravilno zbrinjavanje posebnih tokova otpada, ali ujedno doprinosi stabilnijem poslovanju i očuvanju radnih mesta u reciklažnoj industriji.
 
Prema podacima kojima raspolaže Ministarstvo za zaštitu životne sredine, u Srbiji se godišnje proizvede između 60.000 i 80.000 tona opasnog otpada, ali se manja količina od toga odlaže po propisima.
 
"Pozivamo građane da se javljaju ministarstvu i policiji ako znaju da je negde nešto zakopano gde im nije mesto. Javljaju se, i siguran sam da će biti toga još", izjavio je nedavno ministar Goran Trivan i zamolio građane da "svi budu ekološka policija".
 
Na prostoru bivše fabrike Hemijske industrije Novi Sad, pronađeno je više od 1.000 tona mogućeg toksičnog otpada, a vlasnik "Step Transa" Jovica Stepanov je uhapšen, o čemu više OVDE, a zatim je nađeno još 300 tona opasnog otpada. Postoje sumnje da je bar deo opasnog otpada koji je bio neadekvatno skladišten u Beloj Crkvi još 2016. godine, te je prebačen u Novi Sad, otišao nekim drugim putem.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • PERICA ###

    29.01.2018 11:50
    IMA
    Kod uvoznika Otrova!!!!!!!!!!
  • NS66

    29.01.2018 10:44
    SVAKI PREDSEDNIK
    "MESNE ZAJEDNICE"zna šta mu je zakopano u Dvorištu!?
    Zato prima Platu,da bi Znao!?
    A ne da Gradjani izigravaju Komunalce i Policajce!?
  • skep

    29.01.2018 09:06
    Predlažem da se otpad deponuje u zgradi vlade i skupštine i na Dedinju. Odmah bi se našlo novca za uništavanje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.