Pojedini građani četiri godine nakon poplava i dalje čekaju pomoć

Jedan broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji i nepune četiri godine posle katastrofalnih poplava, još čeka na isplatu novčane pomoći za štetu.
Odgovori koje najčešće dobijaju je da nema novca u budžetu. Međutim, u Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima kažu da pomoć može da se isplati bez odlaganja, ali da su odgovorne lokalne vlasti.
 
Iako je postojala uredba po kojoj je iz budžeta Vlade Srbije isplaćivana novčana pomoć i za poplavljena registrovana poljoprivredna gazdinstva, pojedini zemljoradnici u Srbiji i dalje čekaju tu pomoć. Poljoprivrednik iz sela Vitanovac kod Kraljeva Ratomir Pavlović kaže da mu je reka Gruža još 2014. godine poplavila hektar obradivog zemljišta, i da do danas nije dobio ni dinar.
 
"Prošle godine sam dobio još jedan obrazac, jer je bilo potrebno da upišem koliko imam i ari. Učinio sam i to i predao mesnoj zajednici, a oni dalje u Krizni štab, u koji smo posle toga išli bar pet, šest puta. Rekli su nam da ništa nije sporno i da je sve u redu. Poslednji put su mi rekli da Vlada mora da menja uredbu i da ću onda moći da dobijem novac. A to nije pošteno, jer kako neko može da dobije a neko ne", kazao je Pavlović za N1.
 
Antonije Kostović iz pomoravskog sela Sirča kod Kraljeva za N1 je ispričao sličnu priču. Njemu je Zapadna Morava poplavila nešto više od hektara, i kaže da je bilo predviđeno da dobije 12.000 dinara po hektaru.
 
"Išao sam u Krizni štab u Kraljevu da tražim novac, ali sam mi govorili da para nema. Tako je i do danas ostalo. Šta mogu drugo da uradim, osim da im oprostim novac. Ako im je toliko stalo za to malo para, onda neka im", kaže Kostović.
 
Iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjem za N1 kažu da u Srbiji postoji oko 180 gazdinstava kojima nije isplaćena novčana pomoć, ali da je odgovornost isključivo na lokalnim samoupravama koje nisu dostavile podatke.
 
"Zbog nepotpunih ili neispravnih podataka dostavljenih od strane jedinica lokalne samouprave, pomoć nije isplaćena za ukupno 319 hektara u vlasništvu 179 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava obuhvaćenih državnim programom obnove usvojenim nakon poplava iz marta 2016. godine. Pomoć će, i za ova gazdinstva, biti isplaćena bez odlaganja, nakon što lokalne samouprave dostave neophodne podatke, čije prikupljanje je propisano kao obavezno", navodi se u odgovoru Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjem.
 
Iz Kancelarije su za N1 naglasili da oni blagovremeno prosleđuju sve dostavljene podatke Upravi za trezor, koja vrši isplatu pomoći, a da je identifikacija poljoprivrednih gazdinstava i broja hektara, u isključivoj nadležnosti gradova i opština.
  • RVosha

    29.01.2018 13:58
    Smrdija
    "Odgovori koje najčešće dobijaju je da nema novca u budžetu. "

    Ali zato ima novca za dzepove Jorgobanke , Zorane , Vulina , Bajatovica , Knezevica , Danice , Gasica , ...
  • narode

    29.01.2018 11:16
    Vucic laze cim zine
    ceo svet se smeje "velikom" drzavniku!
    iz cega da ispuni obecanja, kad se svi prihodi potrose mesecima unapred...bankroteri korumpirani!w.
  • Pawlle

    29.01.2018 08:45
    Ko nije prepoznao vucicevo laganje taj se za*ebao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija