Izvršitelj ima čak 10 godina da naplati dugove

Građani koji se nadaju zastarevanju rešenja izvršitelja zbog neizmirenih dugova moraju da računaju na to da je ovaj rok čak 10 godina.
Izvršitelj ima čak 10 godina da naplati dugove
Foto: Pixabay
Za razliku od drugih potraživanja koja prema građanima imaju, recimo, komunalna preduzeća i koja zastarevaju za godinu dana (ako nije bilo tužbe), kad predmet stigne do izvršitelja u narednoj deceniji on može doći na naplatu, piše Politika
 
Zakon o izvršenju i obezbeđenju je, inače, izvršiteljima dao nadležnost da odlučuju i o predlozima za izvršenje dugovanja prema komunalnim preduzećima. Rok zastarevanja je tako dug jer se i odluke izvršitelja smatraju odlukom državnog organa.
 
"Zato u ovim slučajevima imamo desetogodišnji rok zastarelosti potraživanja po članu 379 Zakona o obligacionim odnosima. Čini se da je zakonsko rešenje kojim je izvršitelju data ovakva nadležnost veoma diskutabilno i po građane nepravično rešenje. Posebno imajući u vidu neodgovorno ponašanje pružalaca usluga u praksi i uz to veoma visoke izvršilačke naknade koje padaju na teret građana", kaže advokat Vojin Biljić.
 
On smatra da je ovakvim favorizovanjem pružalaca komunalnih usluga ozbiljno uzdrmana jedinstvenost pravnog poretka i jednakost svih pravnih entiteta pred zakonom. 
 
Dodatan problem je to što troškovi izvršenja prevazilaze troškove samih usluga. Biljić kaže da se ovo može ispraviti ograničavanjem naknada izvršitelja kada je reč o izvršenju komunalnih usluga na simbolične iznose.
 
U poslednjem objavljenom izveštaju o radu Komore izvršitelja iz 2016. godine, navodi se da je pre uvođenja javnih izvršitelja prosečno vreme za naplatu potraživanja bilo 635, dok je danas procenjeno na 100 dana. Kako ističu, prema posmatranom broju predmeta, najveće učešće imali su postupci u kojima su poverioci bili privredna društva (42,5 odsto), na drugom mestu su javno-komunalna preduzeća (26,56 odsto), dok su klijenti poput fondacija, skupština stanara i udruženja učestvovali sa 14,7 odsto. Tek svaki deseti poverilac bilo je fizičko lice. Mali je procenat banaka (0,6 odsto). Prema informacijama iz ovog izveštaja, izvršitelji su najuspešniji bili u okončanju postupaka kod potraživanja ka građanima (95,32 odsto).
 
U ukupnom broju okončanih postupaka, najniži procenat uspešnosti su potraživanja javnih komunalnih preduzeća (43,25 odsto). Ova preduzeća ujedno su imala i visok procenat obustavljenih postupaka (35,6 odsto) i najviši procenat odbačenih (21,69 odsto). Dodaju da je slična situacija bila i sa potraživanjima privrednih društava. 
 
Sudeći po delovima izveštaja, ni izvršiteljima u poslu ne cvetaju ruže. 
 
"Ako sagledamo ukupan broj okončanih predmeta u odnosu na broj primljenih i to po godini prijema, možemo da uočimo da je najveći procenat okončanih predmeta u prvoj godini rada javnih izvršitelja. Odnosno, u najstarijim predmetima iz 2012 - 68,26 odsto. Procenti se smanjuju kako se smanjuje starost izvršnog postupka. To je dokaz da javni izvršitelji postupaju u predmetima po redosledu prijema, kao i da bez obzira na starost postupka ne odustaju u nameru da sprovedu izvršenje", navodi se u analizi poslovanja objavljenoj na sajtu Komore izvršitelja. 
 
Ostatak teksta pročitajte u današnjoj Politici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Avanzovani

    01.02.2018 02:12
    u Komori
    cela priča o izvršiteljima je ozakonjena "na juriš" pljačka ovdašnje populacije od strane neodgovornih i korumpiranih predstavnika države, koja je mogućnost naplate potraživanja komunalnih preduzeća svela na nemoguću misiju PRELIVANJEM NOVCA POTROŠAČA U DŽEPOVE ADVOKATA I IZVRŠITELJA i DRŽANJEM POTROŠAČA U DUŽNIČKOM ROPSTVU. Nemoguće je da ni država ni komunalno preduzeće koje potrošača izlaže dodatnim troškovima utuženja ne znaju da potrošač ne može da postigne urednost plaćanja sa nametima koje je ZIO odredio. Usudim se, iz iskustva sa jednim NS izvršiteljem da javno kažem da se NE ŽELI DA POTROŠAČ POSTIGNE UREDNOST PLAĆANJA i da se u tu svrhu koristi PRAVO IZVRŠITELJA NA NAGRADU. Onog momenta kada na red dođe plaćanje komunalnog računa, iz preduzeća u kom radiš te obaveste o stavljanju admin. zabrane na ime plaćanja nagrade izvršitelju i pored namirenog duga prema JKP i ti se onda oprostiš ne samo sa redovnim plaćanjem, nego ti se krenu ređati nova izvršenja, jedna za drugim. Da ne govorim o čuvenom Ćurčiću, pitanje je da li je račune koje je on naplatio, sa sve zateznim kamatama i nagradama, JKP uopšte rasknjižio ili se ista i dalje vode kao dug.
  • Мунгос

    31.01.2018 21:52
    @ deda,
    Све је тако, само још треба да знаш да се то ради по Закону који нам је поклонила Европска унија.
    Ништа се неће променити чак и да дође нова власт, промениће се само ако пропадне Европска унија. А она пропасти неће.
  • deda

    31.01.2018 20:16
    @Za narod prika, mislim da gresis, ove uterivace osmislila je borisova firma, posle majskih izbora nikoliceva firma je mogla da ih ukine ali nije, a ni sledeca firma kad dodje nece ih ukinuti, a zovem ih firmama jer ni jedne ne vodi ideologija vec biznis

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.