"Novac mora da se troši na tretman otpada ili ćemo se i dalje suočavati sa hiljadama tona skrivenog opasnog otpada, kao što je bio slučaj u Novom Sadu, Obrenovcu ili Apatinu", naveli su iz Udruženja reciklera.
Dodali su da politika "zagađivač plaća" daje rezultate, ali i da je neophodna odlučna saradnja Ministarstva finansija i Ministarstva zaštite životne sredine, jer stabilno finansiranje zaštite životne sredine predstavlja i jedan od zahteva EU za otvaranje Poglavlja 27.
Udruženje je uradilo analizu koja je pokazala da je od 2010. godine, zaključno sa 2017. godinom, evidentirano 411.409 tona otpada, od čega je naplaćeno više od 49 miliona dinara eko takse, dok je reciklerima isplaćeno, iz takse, oko 12 miliona.
"Od ukidanja Fonda 2012. godine, došlo je do poremećaja u isplati sredstava za tretman opasnog otpada, iako je to obaveza države. Nadamo se da će u narednom periodu doći do uspostavljanja isplate sredstava na kvartalnom nivou u skladu sa prerađenim otpadom", saopštilo je udruženje.
A o tome kome najviše novca u Novom Sadu ide iz Budžetskog fonda za ekologiju odnosno od ekološkog dinara, možete pročitati u našem tekstu
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Rada
Znaci,ekologiju necu vise da placam zato sto direktno dajem nekome ko krade.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar