Zadaci koje će ministarstvo objavljivati biće istog tipa kao što će biti na samom testu, a koje su sačinile radne grupe formirane u okviru Nacionalnog saveta za praćenje PISA istraživanja.
Cilj objavljivanja ovih zadataka je da se učenici pripreme za takvu vrstu testiranja znanja, kako bi faktor iznenađenja bio što manji.
U testiranju će učestvovati oko 8.000 učenika, uglavnom prvog razreda 222 srednje škole širom Srbije. Testiranjem će biti obuhvaćene čitalačka, matematička, naučna i finansijska pismenost petnaestogodišnjaka.
Rezultati će pokazati gde se nalazi obrazovanje u Srbiji kada je reč o funkcionalnom znanju učenika i šta treba da se unapređuje kako bi dostigli željene standarde. Takođe, rezultati će pokazati i kako se znanje naših učenika rangira u društvu više od 200 zemalja koje učestvuju u ovom međunarodnom istraživanju.
Prošle godine rađeno je probno PISA testiranje, a novina je bila što je rađeno elektronski i po prvi put je uvedena finansijska pismenost.
Srbija u ovom testiranju učestvuje od 2001. Testiranje se radi svake tri godine, a naša zemlja preskočila je istraživanje 2015, jer za to nisu bila obezbeđena sredstva.
Na poslednjem PISA testiranju na kome su učestvovali učenici iz Srbije, 2012, postignuti su rezultati koji su ispod proseka. Srbija je zauzela 43. mesto od 65 zemalja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar