U Srbiji počinje proizvodnja potpuno biorazgradivih kesa

U Srbiji bi u narednih nekoliko meseci trebalo da počne proizvodnja potpuno biorazgradivih kesa, od kukuruznog skroba, iz biljnih ulja ili celuloze.
U Srbiji počinje proizvodnja potpuno biorazgradivih kesa
Foto: Pixabay
Istovremeno će građani Gornjeg Milanovca, upravo u takvim kesama, odvajati i sakupljati organske otpatke iz svog domaćinstva. Opština će na kraju dobiti kompost, đubrivo spremno za prodaju.
 
Oba projekta su deo saradnje Privredne komore Srbije sa italijanskom kompanijom "Novamont" koja je najveći proizvođač potpuno biorazgradivih kesa u Evropi.
 
"Oni su nosioci potpuno nove tehnologije proizvodnje biorazgradivog granulata od skroba. Trenutno se u Srbiji proizvode biorazgradive kese koje se razgrađuju uz dodatak aditiva i one se razlažu do najsitnijih čestica, a ove potpuno nestaju. Deo naše saradnje je pilot propjekat sa lokalnom samoupravom koja ima do 50.000 stanovnika, i to će biti Gornji Milanovac", navodi za "Novosti" sekretar Udruženja za hemijsku industriju Privredne komore Srbije Dragan Stevanović.
 
Grad će istovremeno smanjiti troškove prevoza otpada, jer ostaci hrane i drugih organskih materija čine polovinu smeća. 
 
Drugi pravac saradnje je da će ta firma obučiti jednu našu kompaniju da koristi biorazgradivi granulat u proizvodnji ambalaže. Izabran je "Polipak" iz Batočine, koji već ima dogovorenog kupca novih kesa u Danskoj.
 
"Izazov su nam nova tehnologija i nove tendencije na tržištu. Kada se pojavi tražnja na našem tršištu, mi ćemo ih plasirati. Iskreno, ne verujem da će to biti uskoro. Ove kese su u startu i do četiri puta skuplje od opšte biorazgradivih koje se već proizvode u Srbiji", navodi za "Novosti direktor "Polipaka" Ivan Aleksić.
 
Inače, podaci pokazuju da Srbiju godišnje zatrpa devet miliona plastičnih kesa. Naša zemlja je 2012. godine usvojila Pravilnik o upotrebi biorazgradivih plastičnih kesa, i od tada država daje subvencije njihovim proizvođačima. Ipak, stručnjaci kažu da je kontrola kvaliteta ovih vrećica na niskom nivou, a da je dodatni problem to što veliki lanci prodavnica nisu u obavezi da ih, pod pretnjom sankcija, i koriste.
  • Analitičar amater

    17.01.2020 06:44
    Poenta je da se otpad i kese uredno sakupljaju i organizovano odlažu a kasnije što je moguće i reciklira.Šta dobijamo sa biorazgradivim kesama ako se iste opet bacaju po divljim deponijama-samo malo brže razgrađivanje a đubre opet do kolena.Plastični otpad bi trebao da se otkupljuje i da se stanovništvo stmuliše novčano a ako neko i nešto baci skupiće ga neko drugi i predati za novac.Najnteže je raditi na "razgrađivanju"svesti pojedinaca koji zagađuju okolinu.
  • Kiklop

    12.08.2019 13:14
    plastika svuda oko nas
    Pitanje je da li će samo kese rešiti problem. Recimo, u kesi nosim plastičnu flašu Coca Cole, dve plastične flaše vode i dvolitru piva, naravno plastičnu. Neka kesa vredi u "plastičnom smislu" kao jedna flaša to je 4:1 za flaše. Znači, mnogo veća korist bi bila kada bi se sokovi, voda i slično vratili na staklenu povratnu ambalažu. Naravno, kese se koriste i na druge načine, isto tako i plastična ambalaža. A šta je sa elektronskim otpadom, hemijskim otpadom...? Vidim neke kese su označene kao "biorazgradivi materijal", da li je to rešenje?
  • Jozsef

    22.08.2018 07:39
    Пластичне кесе чувају природу
    Да ли је овде неко чуо у животу да се пластика рециклира? А да ли знате да се папирним кесама уништава природа сечењем дрвећа? Све су то глупости које неко покреће из интереса. Неко производи папирне кесе и онда покрене кампање против пластичних кеса јер му тако одговара и наравно доноси му велики профит.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija