Srbija lider u regionu po cenama priključaka za struju

Investitori u Srbiji ne samo da su suočeni sa glomaznom procedurom za priključenje na elektrodistributivnu mrežu, već plaćaju i znatno veću cenu za tu uslugu, nego što je slučaj u zemljama regiona, piše Danas.
Srbija lider u regionu po cenama priključaka za struju
Foto: 021.rs
Prema podacima Svetske banke, za dobijanje potrebnih dozvola i saglasnosti za priključenje na elektrodistributivnu mrežu firme u Srbiji treba da plate oko 100 hiljada evra.
 
Primera radi, u Hrvatskoj je za istu svrhu potrebno izdvojiti oko 32.000 evra, u Sloveniji oko 20.000 evra, u Bosni i Hercegovini oko 15.000 evra, Crnoj Gori 26.150 evra, Makedonija oko 91.000 34.306 evra, Bugarskoj 54.306 evra.
 
Da su nadležni u Srbiji upoznati sa tom problematikom kao i činjenicom da između ostalog i zbog toga naša zemlja beleži znatno lošiji plasman na Duing biznis listi, nego što bi mogla da ostvari, jasno pokazuje nedavna izjava Aleksandra Antića, ministra rudarstva i energetike, kada je istakao da se radi na poboljšanju i pojeftinjenju procedura za dobijanje priključka za električnu energiju i da očekuje da Srbija po tom kriterijumu ove godine bude bolje kotirana na Duing biznis listi Svetske banke, gde su zemlje rangirane po uslovima poslovanja.
 
Prema njegovim rečima, već je smanjen broj procedura neophodnih za dobijanje priključka za električnu energiju sa pet na tri i u planu je da ih bude još manje. Cilj je da se broj dana potrebnih za dobijanje dozvola smanji za 10 do 15 dana. 
 
Ono što predstavlja problem da se previđeno smanjenja broja procedura i primeni u praksi je činjenica da još uvek nisu usvojena određena podzakonska akta potrebna da se ubrza izdavanje dozvola za pristup elektrodistributivnoj mreži. Ipak, nadležni očekuju da će to biti realizovano u toku ove godine.
 
U Srbiji se kroz pet koraka, odnosno procedura sprovodi postupak za priključenje na elektrodistributivni sistem. Na početku, investitor se obraća nadležnom organu za dobijanje građevinske dozvole (grad, ministarstvo, opština, Pokrajinski sekretarijat i sl). Tek onda se nadležni organ obraća EPS Distribuciji za izdavanje uslova za projektovanje i priključenje. Zakonski rok od obraćanja stranke do dobijanja građevinske dozvole je 28 dana.
 
Potom se investitor obraća EPS Distribuciji za zaključivanje ugovora o izgradnji priključka. Ugovor se zaključuje, plaćaju se troškovi izgradnje priključka. Sledeći korak je da EPS Distribucija pribavi neophodnu investiciono-tehničku dokumentaciju za izgradnju priključka, što je često kamen spoticanja. U izveštaju Svetske banke navedeno je da se ovaj korak, to jest procedura u EPS Distribuciji završava za 89 kalendarskih dana, a zakonski rok za dobijanje te neophodne dokumentacije je 28 dana. Naredni deo procedure je da investitor dostavlja dokaze da je instalacija objekta urađena u skladu sa zakonom (potvrda o tehničkoj ispravnosti električnih instalacija), a potom sledi potpisivanje ugovora o snabdevanju sa izabranim snabdevačem.
 
Zakonski rok je jedan dan. EPS Distribucija je, sagledavajući čitavu situaciju i proverom na terenu, predložila da se ubuduće čitav proces priključenja obavlja u tri koraka, za 95 dana, uz smanjenje troškova od 25,2 odsto. U tom roku, samo bi 36 dana zavisilo isključivo od EPS Distribucije, a preostalih 59 odnosi se na ostale imaoce ovlašćenja. Više o ovoj temi na sajtu Danasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mrva

    03.02.2018 10:49
    @građanin

    tipičan pogled ozlojeđenog čoveka koji nije mnogo postigao u životu.
  • Nervirach

    03.02.2018 09:50
    Nesto ne vidm da im smeta. Jadni investitori. Da proverim da lii mi je zao. Ne nije.
  • wnj

    03.02.2018 09:41
    Priključak za privatnu kuću je 128.000 din, a čeka se 90 dana, pa jel to normalno?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.